Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidi vezměte nohy na ramena, v Benešově zase straší!

Benešov - V časovém limitu devadesát minut za pomoci balíčku šifer a mapy Benešova najít pokud možno ve městě všech deset strašidel. To byl úkol již devátého ročníku šifrovacího orientačního závodu nazvaného V Benešově straší, který nejen pro skauty, ale i širokou veřejnost pořádají benešovští junáci.

22.11.2015
SDÍLEJ:

V Benešově strašilo letos už podeváté.Foto: Martina Křečková

„V tom tkví právě ta orientace. Jednotlivé hlídky, které se zaregistrují, musí pomocí šifer nejprve rozluštit názvy ulic, ty následně vyhledat v mapě a poté v nich najít ona strašidla, od kterých získají body do závěrečného bodování," vysvětlil princip závodu jeho hlavní organizátor Tomáš Kurc, kterému ale nikdo neřekne jinak než Šůgr.

„Kdo se nestačí vrátit do půl druhé hodiny, je automaticky diskvalifikovaný," dodal krutý ortel hlavní organizátor.

Stejně jako v letech předchozích i v sobotu 21. listopadu byl start i cíl v benešovské Základní škole Na Karlově. Tam se mohli závodníci od 14 do 15.30 zaregistrovat, občerstvit nebo třeba nastudovat morseovku. Od 16.01 pak v minutových intervalech vyrážely na trať jednotlivé skupiny závodníků.

„Předpokládáme, že v 18.45 by měl být závod ukončen a v 19.15 dojde k vyhlášení vítězů," poznamenal Šůgr.

Shodné nebylo jen místo startu a cíle, ale i počet strašidel. Jak uvedl Tomáš Kurc, jejich počet se nemění. Obměňují se pouze jejich stanoviště či podoby. Zatímco před dvěma roky čekal na závodníky například v ulici Hráského bezdomovec, letos se mohly děti, ale i dospělí potkat o kus dál, v ulici Vančurova s úmrlčím klukem Izákem. Předloni mohli soutěžící najít v ulici Vnoučkova ježibabu, v letošním roce měl své stanoviště v ulici Nová Pražská hrobník se svou poslední obětí.

„Odkud ani kolik hlídek se postaví v tomto ročníku na start, vám teď nepovím. Před dvěma lety jsme kvůli zjednodušení zrušili předregistrace, to je jedna věc, a druhá je počasí. Loni bylo kolem 270 startujících. Ale tím, že ještě včera pršelo, obávám se, že letošní počet bude nižší. I když věřím, že ne o moc," odpověděl Tomáš Kurc na otázku týkající se účasti.

Každý, kdo se chtěl postavit na start již devátého ročníku závodu, musel projít tříbodovou registrací. Nejprve vyplnit registrační lístek, s tím dojít do pokladny zaplatit registrační poplatek, který činil 20 korun na osobu, a s tím vším zamířit ke konečnému zaevidování. Tam zodpovědné osoby zanesli každý soutěžní tým do počítače, kdy mu zároveň přidělili startovní číslo a čas startu.

„Organizátorů je nás zhruba pětadvacet, včetně strašidel. Asi deset lidí je tady v zázemí a zbytek jsou strašidla," prozradil na závěr Tomáš Kurc přezdívaný Šůgr.

Tereza Landová

Ve Středních Čechách nikdo jiný podobnou akci určitě nepořádá, říká Tereza Landová

Nejprve se šifrovacího orientačního závodu nazvaného V Benešově straší účastnila „pouze" coby závodník, poté povýšila na strašidlo a letos dostala funkci pokladníka. Řeč je o Tereze Landové z Bukové Lhoty.

Byla jste strašidlem. Jakým?
Minulý rok jsem byla za šílenou řeznici.

Proč nestrašíte i letos?
Tento rok bylo strašidel dost, děti, které dřív soutěžily, už dorostly do věku, kdy se mohou podílet na organizaci, takže mne posadili za kasu.

Kolik odhadujete, že bude letos účastníků?
Počasí nám ještě do včera moc nepřálo, tak uvidíme. Ale těch 250 soutěžících, by přijít mohlo.

Je ještě nějaké město, kde podobný závod skauti pořádají?
Existuje akce Praha plná strašidel, kterou jsme se nechali inspirovat. Ale o ničem jiném nevím. Možná třeba někde na Moravě nebo v nějakém jiném kraji, ale ve Středních Čechách jsme rozhodně jediní.

Co je hlavním úkolem strašidel. Vystrašit nebo pobavit?
Jak které. Záleží na každém jednotlivci. Já jsem se třeba loni snažila skloubit oboje. Na jednu stranu jsem chtěla tržnou ránou na obličeji vystrašit, ale na druhé straně jsem byla obtloustlá a na hlavě jsem měla dva dlouhé copy, což závodníky spíš rozesmávalo.

Autor: Martina Křečková

22.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sebastian Reiter se narodil 13. října v 6.07 šťastným rodičům Janě Zikešové a Vítězslavu Reiterovi. Při narození malý chlapeček vážil 3 050 gramů a měřil 50 centimetrů. Starší sestřička Isabela Zikešová (2,5) se setká s bratříčkem doma v Mnichovicích.
5

Právě jsme se narodili

Účast byla velká. Chotýšanští voliči stáli na volby frontu
8

Účast byla velká. Chotýšanští voliči stáli na volby frontu

Volit chodí struhařovští i před návštěvou hospody

Struhařov - Účast při prvním dnu voleb do Poslanecké sněmovny byla ve Struhařově velká. Alespoň podle volební komise, která se s takovým zájmem v minulosti nesetkala.

Více mladých chodí k volbám ve Vlašimi

Vlašim - Mladých voličů je více. O tom jsou přesvědčeni předsedající ve volebních komisích, kteří v pátek usedli ve vlašimském gymnáziu. Volit v rámci volebního okrsku 7 a 10 přišlo, podle nich, v porovnání s jinými volbami celkově více lidí.

Za volební lístek hnutí dostanou pivo zdarma

Domašín - V domašínské hospůdce pojali volby netradičně. Ti, kteří donesou volební lístek hnutí ANO, dostanou jedno pivo zdarma. "Někdo rozdává koblihy, já zase pivo," řekl majitel domašínské hospody. Toho využil i jeden z voličů, který v pátek 20. října do hospody v Domašíně dorazil přímo z volební místnosti, která sídlí v blízké hasičské zbrojnici. Zde volí vlašimští za volební okrsek číslo 11.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení