Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidí bez práce ještě ubude

Benešovsko/ Lidí bez práce na Benešovsku ubylo o dalších 64

18.6.2008
SDÍLEJ:

Volných pracovních míst je stále víceFoto: Deník/ Julie Filipová

Lidí bez práce na Benešovsku ubylo o dalších 64. Jde tedy o pokles nezaměstnanosti z dubnových 2,61 na současných 2,47 procent. „Řeknu to jednoduše, je sezóna,“ zhodnotil příznivou situaci ředitel Úřadu práce v Benešově Petr Němeček.
Hmotné zabezpečení pobírá celkem 682 nezaměstnaných, tedy necelých 57 procent.
Obecně platí, že více nezaměstnaných je mezi ženami (3,42%), než mezi muži (1,83). „Ženy obecně hůře shánějí zaměstnání kvůli svým povinnostem v rodině. Myslím si ale, že není daleko doba, kdy bude skutečný nedostatek pracovních sil, a zaměstnavatelé budou nuceni upravit pracovní dobu ženám, které se starají o děti,“ dodal Petr Němeček.
Podle vyjádření ředitele ÚP se míra nezaměstnanosti v červnu ještě sníží, ale určitě ne tak výrazně. O prázdninách se situace tradičně láme a lidí bez práce začíná opět přibývat. Velký nárůst nezaměstnanosti se jako tradičně očekává na začátku září, kdy se na trhu práce objeví absolventi středních škol a učilišť, podle ředitele ÚP jich bude letos méně, než za roky předcházející.
Městem s nejnižší nezaměstnaností jsou nyní Votice, které na pomyslném trůnu vystřídaly Týnec nad Sázavou, nejhorší je stále město Vlašim.

Nezaměstnanost si sáhla na dno a bude hůř

Praha/ Dobrou zprávou pro nezaměstnané, špatnou pro zaměstnavatele bylo zveřejnění údajů květnové míry nezaměstnanosti, která dosáhla pouhých pěti procent. Jednalo se o jeden z nejnižších výsledků v historii. Celkem bez práce bylo 302 507 lidí. Ekonomové ale varují, s dalším výrazným poklesem se můžeme nejspíše rozloučit.
Konec zlatých časů
„Prudké snižování se už pomalu stává minulostí. Tento trend končí. V příštím roce nečekáme výraznější pokles,“ říká analytik ČSOB Petr Dufek.
„V nejbližších měsících nás čeká stagnace. Nezaměstnanost se bude pohybovat kolem pěti procent, v závěru roku by mohlo dojít k sezonnímu poklesu,“ uvedl Deníku.
Jeho slova potvrzuje Tomáš Vlk, analytik Patria Finance. Ten tvrdí, že zpomalování ekonomiky by mělo zapříčinit postupný nárůst počtu nezaměstnaných. „Je tedy možné, že právě v květnu nezaměstnanost dosáhla svého dna. Čekáme, že v dalších měsících míra nezaměstnanosti zamíří zpět k šesti procentům,“ uvedl Tomáš Vlk.
Nejrůžověji to nevypadá ani s regiony, kde bývá tradičně nezaměstnanost nejvyšší. I když v celorepublikovém průměru na jedno volné pracovní místo připadají dva nezaměstnaní, například v Mostě, Děčíně či Jeseníku je to více než deset uchazečů.
Určitou naději pro regiony s vyšší nezaměstnaností skýtají velké investice z posledních dvou let, jako je příchod automobilky Hyundai do Nošovic nebo příchod společnosti IPS Alpha a Hitachi do průmyslové zóny Triangle na Žatecku. „Rozdíly jsou ale tak velké, že se je zřejmě nikdy narovnat nepodaří. Převážná část nezaměstnaných v těchto okresech je bez práce dlouhodobě a mají nízkou kvalifikaci,“ konstatuje Dufek.

VOJTĚCH JANDA

Autor: Vojtěch Kubásek

Jste ochotni za prací dojíždět nebo se dokonce přestěhovat?

Ano, radši bych pracoval/a někde v zahraničí

0 %

Ano, dojíždění je pro mě nezbytnou nutností

100 %

Ne, pracuji ve svém bydlišti a vyhovuje mi to

0 %

Hlasovalo: 1

Anketa byla ukončena

18.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

KRIMI MIX: Osmatřicetiletý muž zmizel, objevil se za 3 dny

David Rath.
22

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Pro Jakuba Pustinu je Vlašim srdeční záležitost

Vlašim – Vlašimský zámek bude ve čtvrtek 19. října patřit opernímu zpěvu. Od 19 hodin zde vystoupí pěvec Jakub Pustina a vítězové Mezinárodní pěvecké soutěže v operním zpěvu Jihlava 2017. Kromě Vlašimi budou mít podobnou příležitost už jen posluchači v Pelhřimově, Kuřimi, Dolní Cerekvi a Kraslicích.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme školáky ze ZŠ Netvořice a ZŠ Krhanice

Benešov - Představujeme vám dvě třídy ze ZŠ Netvořice a ZŠ Krhanice.

Týnec a stavební firma se viní ze šlendriánu

Týnec nad Sázavou – Vzájemné obviňování města Týnce a firmy Dakastav ze Starého Města na Uherskohradišťsku ze šlendriánu, stálo na začátku sporu investora přístavby školy a jejího zhotovitele.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení