Každodenní provoz jim do zahrádek, bytů a samozřejmě i těl přináší nejen hluk, ale také zápach a prach. Kolem jejich domů v Benešovské ulici projede za čtyřiadvacet hodin až sedm tisíc vozidel.

Změnu by přineslo odvedení aut z tohoto místa. Na obchvat města však nejsou peníze, a proto není v tuto chvíli ani v aktuálním plánu.

„Ulice se nedá přejít, jezdí tu kamiony a kvůli provozu a smradu z aut nemůžeme ani větrat,“ postěžovala si obyvatelka jedné z vilek v Benešovské ulici s tím, že připomínkou tlumočí názor svých sousedů.

Kvůli hustému provozu a bezpečnosti chodců, zejména dětí, které míří do staré týnecké školy, vznesla podnět ke vzniku přechodu nebo zpomalovacího retardéru. Ten by zbrzdil zběsilou jízdu rychlíků, kteří se ulicí prohánějí.

„Protože je v ulici měřič rychlosti vím, že tu jezdí i přes devadesát kilometrů v hodině,“ připomněla.

Že se v Benešovské ulici jezdí více, než povolenou padesátkou potvrdil i starosta Týnce Martin Kadrnožka. „Díky měřiči víme, že pětina motoristů překračuje povolenou rychlost,“ řekl s tím, že na rychlojezdce se už chystají také strážníci.

Ti znovu mohou kontrolovat radarem rychlost jízdy aut bez toho, aby prověřování avizovali předem značkami.

Pro zmírnění rychlosti jízdy navrhují tamní obyvatelé instalaci zpomalovacích prahů.

„Byl by to velký problém, k němuž by se musely vyjadřovat například krajský úřad nebo odbor dopravy benešovského městského úřadu,“ tvrdí starosta Týnce Martin Kadrnožka a naznačil, že by se úsilí o zřízení retardéru nejspíš nesetkalo u zmiňovaných institucí s kladnou odezvou. „Prahy totiž brání zimní údržbě vozovky,“ řekl.

Příčný práh by sice dokázal zredukovat rychlost jízdy vozidel, množství prachu a hluk by však neklesly. Spíše naopak.

S pochopením vedení města se sice setkal návrh na přechod pro chodce, ale ani ten s velkou pravděpodobností v Benešovské ulici v blízkosti křižovatky na Krusičany nevznikne.

I když v tom jednu z hlavních rolí hraje znovu nedostatek peněz, větším problémem je především poloha.

Zebra by totiž mohla vzniknout pouze v křižovatce, komplikované navíc zatáčkou. A takové umístění by žádný úřad neschválil.