Po půlročním zkušebním období, kdy bylo na odbočkách z hlavní silnice umístěno dočasné značení omezující provoz nákladní dopravy, rozhodl odbor dopravy MěÚ Vlašim nahradit přechodné značení trvalým zákazem vjezdu nákladních automobilů.

„Komunikaci ve vysoké míře využívala nákladní doprava, která byla při dopravních omezeních na dálnici D1 mylně navigací naváděna k průjezdu Kladruby a Pavlovicemi a obyvatelé obcí se obávali o svoji bezpečnost," uvedl vedoucí odboru dopravy vlašimské radnice Jiří Vondruška s tím, že celkově byl navýšen provoz nákladní dopravy natolik, že lidév obou obcích trpěli nejen hlukem, ale i vibracemi a znečištěným ovzduším.

O řešení neúnosné situace téměř před rokem požádaly právě obce, jejichž obyvatele provoz projíždějících náklaďáků obtěžoval. Po půlročním zkušebním omezení dopravy navrhovatelé průběžně sledovali vliv přechodného značení na intenzitu provozu nákladních aut.

„Toto opatření přineslo podstatné snížení nákladní dopravy, a to o devadesát procent. Doprava nákladních aut se omezila pouze na nezbytnou obslužnost, " pochvaloval si pavlovický starosta Jan Dufala.

Obecní zastupitelé v Pavlovicích poté jednohlasně odsouhlasili podání žádosti o změnu na trvalé omezení dopravy.

Po uplynutí zákonné lhůty by tak měla vejít v platnost veřejná vyhláška odboru dopravy vlašimské radnice upravující změny provozu na silnici spojující Pavlovice a Kladruby.

KAREL CHLUMEC