Schůzky se nemusí odehrávat jen v sídle Fokusu v benešovském domě s pečovatelskou službou Tyršova, ale i přímo u klienta doma. Záleží jen na něm.

Tým benešovského Fokusu má nyní sedm členů, ale už od června přibudou další tři.

„Pracujeme s lidmi s vážným psychickým onemocněním, kteří mají zkušenost s tím, když duše stůně. Těch, kteří mají psychické potíže se objevuje v poslední době stále více. Nyní se objevují mnohem častěji například lidé s poruchami přijmu potravy. Není ale jisté, zda to má souvislost s covidem,“ uvedl Jan Koláčný vedoucí Komunitního týmu Benešov.

Klienty Fokusu jsou také stále častěji mladí lidé od šestnácti let se závažnými psychickými potížemi. I to může souviset s covidem a okolnostmi, které ho provázely - dlouhodobá sociální izolace, stres s pocitem ohrožení. Ty opravdu psychice mladých dospívajících nepomáhají.

„Od září proto nabídneme program s názvem „Blázníš, no a?“ Bude určený pro studenty středních škol. Základem takových sezení s mladými lidmi bude jejich setkání s dvěma lidmi. Jeden bude moderátor a druhý nemocný. Ale nikdo nebude vědět, který je který,“ vysvětlil Koláčný.

Jeden pracovník Fokusu má na starosti kolem dvaceti lidí. Týmem tak může projít za rok kolem stovky klientů.

„O prázdninách je práce méně, lidé mají volno, není na ně vyvíjen takový tlak. Ale na podzim a v zimě nebo před Vánoci jsou lidé konfrontování s nepříznivým počasím nebo jsou sami a počet těch, kteří hledají pomoc, se bezpochyby zvýší,“ je přesvědčen vedoucí.

Problém celé záležitosti ale tkví také v tom, zda se o člověku, který potřebuje pomoci někdo dozví. Často totiž o takových problémech neví ani nejbližší okolí. Až 80 procent klientů Fokusu má dvojitý problém - psychiatrickou diagnozu a ještě závislost.

„Ale i takový člověk nebo ten, který zažívá krizi, je bez práce, bez domova nebo je třeba kvůli všem těm tlakům agresivní, u nás pomoc vždycky najde,“ dodal Jan Koláčný.