VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé žalují ČEZ

Benešovsko/ Příběh, který potkal Lumíra Kováře z Vlašimi se může stát každému, proto pozorně čtěte následující řádky

18.4.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/ Milan Jaroš

Žalobou na společnost ČEZ pro podezření ze spáchání trestného činu vydírání a zločinného spolčení podali lidé, kteří podle energetiků kradli elektřinu. ČEZ si na nich, podle jejich vlastních vyjádření pod psychickým nátlakem, vynutil podpis dokumentu o vyrovnání.
Mezi téměř dvěma stovkami stejně „postižených“ lidí z celé ČR je také grafik, kameník a restaurátor Lumír Kovář z Vlašimi. Jeho příběh začal v létě 2006. Tehdy již pátým rokem bydlel v pronajatém starém domku. Platil řádně nájem i faktury za spotřebovanou elektřinu. Při předem domluvené výměně elektroměru mu technik ČEZ, poté co odstřihl plombu, oznámil, že do zařízení byl proveden zásah.
„O ničem se mnou už nediskutoval a ihned zavolal zásahovou jednotku,“ líčí Kovář svou zkušenost.
Pak už šlo všechno ráz na ráz. Kovář se domníval, že se jedná o nedorozumění, proto členům komanda oděných do černých uniforem vyšel ve všem vstříc. Pustil je do domu a umožnil jim i natáčení interiéru.
„Velitele jednotky nezajímalo, že jsem jen nájemníkem. Protože jsem elektřinu odebíral, řešili věc jen se mnou. Vzápětí odmontovali elektroměr, přerušili dodávku elektřiny do domku a vyzvali mne, abych s nimi jel benešovské kanceláře sepsat protokol,“ vrací se Lumír Kovář k dva roky starému, přesto stále živému a pro něj traumatizujícímu zážitku.

Důležité informace o černých odběrech v ČR z pohledu ČEZ najdete ZDE

ČEZ je obvinil z krádeže, nyní bude sám čelit žalobě

Čtyřiačtyřicetiletý Lumír Kovář je nejen grafikem, kameníkem a restaurátorem, ale také miluje hudbu, fotografování i další umění. Pouze role zloděje elektřiny k němu jaksi nepasuje. Nevlastní ani továrnu, ani jiný energeticky náročný provoz. Kamenictví a restaurátorství neprovozuje doma, ale nechává se na ně najímat. Proto se dodnes nemůže smířit s tím, co „díky“ ČEZu prožil.


Souhlasil jste s tím, že dojedete do kanceláře sepsat protokol?
Ano, protože dům bez elektřiny se v tu chvíli stal neobyvatelný a tak bylo logicky v mém zájmu záležitost dořešit.
A jak tam jednání probíhalo?
Těžko se to vysvětluje člověku, který něco podobného neprožil. Zkuste si představit situaci, kdy se najednou ocitnete v místnosti se třemi muži oblečenými v černých kombinézách s výšivkou orlice na rukávech a je vám sděleno, že jste se dopustil trestného činu krádeže. Je vám předložen k podpisu protokol a oznámeno, že jste povinen zaplatit částku devět set tisíc korun. Naprosto mne to vyvedlo z míry, ale řekl jsem, že to je absurdní a vše musím projednat s majitelkou. Na což mi bylo sděleno, že pokud podepíši ihned a na místě, bude částka snížena z devíti na tři sta tisíc korun.
Takže jste souhlasil a podepsal?
Byl jsem v tu chvíli pod vlivem takového stresu, že jsem již chtěl mít jednání co nejrychleji za sebou. Navíc jsem se domníval, že můj podpis nebude mít žádný význam, protože smlouvu s ČEZ na odběr elektřiny měla uzavřenou majitelka. Především jsem ale byl přesvědčen o tom, že celá záležitost se následně musí vysvětlit jako omyl. Takže jsem nakonec dokumenty podepsal.
Uskutečnilo se nějaké další šetření? A jak vše nakonec dopadlo?
Od počátku jsem věřil, že se vše vysvětlí a vyřeší. Schůzka s ředitelem útvaru takzvaných netechnických ztrát (NTZ) panem Vanišem v Jablonci nad Nisou, o kterou jsem okamžitě požádal, měla ale ještě mnohem absurdnější průběh, než jednání v Benešově. Žádné skutečnosti, ani moje argumenty ho nezajímaly, naopak, nazval mne lhářem. Mluvil jsem o svém případu v Českém rozhlasu, TV Nova se mnou natočila reportáž pro Občanské judo, nic nepomohlo. Neuspěl ani můj advokát, kterého jsem byl nucen oslovit, aby mne zastupoval. Po roce na mne společnost ČEZ podala žalobu a byl jsem rozhodčím soudem odsouzen k zaplacení jak neadekvátní pokuty, včetně úroků z prodlení, tak právního zastoupení i soudních výloh. V součtu celkem tři sta dvacet tisíc korun. Navíc bez možnosti odvolání a do tří dnů pod hrozbou exekuce!
Skutečnosti, které uvádíte, zní až neuvěřitelně. Máte v úmyslu podniknout nějaké další kroky, abyste dosáhl nového přešetření svého případu?
Nedovolil bych si tvrdit nic, co by nebyla pravda. Existují navíc desítky dalších obdobných případů, kdy lidé popisují stejnou zkušenost při jednání s komandem NTZ, jakou mám já, což je myslím důvod, aby se tímto problémem začaly zabývat kompetentní úřady a instituce. Myslím, že by ČEZ měl konečně přehodnotit svůj postoj a měl by přestat, prostřednictvím svých mluvčích, lhát a tvrdit, že je vše v pořádku. Minulý týden bylo podáno hromadné trestní oznámení, ke kterému jsem se samozřejmě i já připojil. Způsob, jakým společnost ČEZ jedná se svými klienty, je totiž nejen nepřípustný, protože zcela ignoruje základní lidská práva, ale jsem přesvědčen, že je dokonce nezákonný. Praktiky, které užívá zásahová jednotka NTZ jsou totiž prokazatelně založeny na psychologickém nátlaku, zastrašování a vydírání. Což se neslučuje ani s morálkou, ani se základními principy demokracie. V neposlední řadě jsou důvodem i milionové částky, o které se tímto způsobem společnost ČEZ obohatila. Všechny tyto aspekty budou nyní předmětem vyšetřování.
Neztrácíte tedy naději v úspěch případného nového procesu?
Naděje umírá poslední. Po své zkušenosti jsem téměř ztratil víru v právo a spravedlnost, takže by pro mne bylo velkou satisfakcí, pokud bych mohl opět začít věřit, že není normální, aby slušný člověk, který se ničím neprovinil, mohl být bezdůvodně odsouzen a postihován. Podrobnosti o kauze ČEZ a aktuální informace týkající se chystaného trestního oznámení lze nalézt na www.pppos.wz.cz, což jsou stránky občanského sdružení Právní poradenství a pomoc., jehož předsedou představenstva je Jan Rytíř. Právě on zpracovává trestní oznámení a bude zastupovat poškozené.

KAUZA ČEZ

Kvůli vydírání a zločinnému spolčení žalují ČEZ téměř dvě stovky odběratelů elektřiny z celé ČR. Jedná se převážně o majitele rodinných domů.Trestní oznámení, které by mělo být podáno na přelomu dubna a května, bude mimo orgánů činných v trestním řízení zasláno na vědomí prezidentovi ČR, všem zákonodárcům, europoslancům, hejtmanům, ombucmanovi, příslušným orgánům Evropského parlamentu, organizacím zabývajícím se kontrolou dodržování lidských práv a kontrolou nezávislosti justice ale také všem členům představenstva a dozorčí rady společnosti ČEZ, a.s.

CO NA TO ČEZ

Společnost ČEZ vydírání nebo vyhrožování jednoznačně odmítá s tím, že si je ČEZ jist, že při řešení kauz nedovoleného odběru elektřiny neporušil žádný zákon.

Autor: Zdeněk Kellner

18.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel střední školy 27 000 Kč

Učitelé všeobecně vzdělávacích předmětů na středních školách Učitel/ka tělesné výchovy. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč, mzda max. 34000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavek: Vzdělání dle zákona č. 563/2004 Sb., , o pedagogických pracovnících. Pracoviště: Střední odborná škola a střední odborné učiliště, vlašim, zámek 1, Zámek, č.p. 1, 258 01 Vlašim. Informace: Vladislav Novotný, +420 733 120 001.

Administrativa - Třídiči poštovních zásilek Pracovník/ce vnitřní 96 Kč

Třídiči poštovních zásilek Pracovník/ce vnitřní služby. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 96 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Benešov, Co bude Vaší náplní práce?, " příprava balíkových zásilek do firem a domácností (nakládka/vykládka/třídění a manipulace), " zpracování přijatých zásilek (jejich skenování a zadávání do IS), " pracovat budete ve směnném provozu, Co byste měl mít?, " SŠ vzdělání s výučním listem , " odolnost vůči stresu a fyzické zátěži, " aktivní přístup k zadaným úkolům a k jejich plnění v požadované kvalitě, " spolehlivost a pečlivost, Proč pracovat právě u nás?, " Naučíme Vás vše, co budete k práci u nás potřebovat., " Dostanete pracovní smlouvu a jistotu pravidelného výdělku s výplatou na den přesně., " Díky 37,5hodinové pracovní době Vám zbyde čas i pro Vás nebo pro rodinu., " Volno si užijete i o 5týdenní dovolené., " Máme pro Vás i další benefity (stravenky v hodnotě 70 Kč, ubytování ve firemních rekreačních zařízeních, příspěvky na dovolenou a dětské tábory, volno pro rodiče, aj.)., " Můžeme spolupracovat i formou brigády., , První kontakt telefonicky 8-15 hodin pondělí až pátek. Pracoviště: Česká pošta s.p. depo, Pod Lihovarem, č.p. 2348, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Lenka Barková, +420 730 583 025.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 120 Kč

Uklízeči a pomocníci v administrativních objektech uklízečka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Benešov, První kontakt e-mailem.. Pracoviště: Mátra transport a.s., Erbenova, č.p. 134, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Martina Syslová, .

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 20 000 Kč

Odborní účetní všeobecní Účetní. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště Městečko u Benešova, První kontakt e-mailem nebo telefonicky 8-16 hodin.. Pracoviště: Bushman company a.s. - městečko, Benešovská, č.p. 75, 257 22 Čerčany. Informace: Petra Zevlová, +420 737 537 529.


Ilustrační foto.

Audit ve středočeské správě silnic zůstává horkým bramborem

Videosouhrn 22. června 2018

Historicky první jaderná svatba a od císařpána k bolševikům: zhlédněte videa dne

Vlašim zahájila bez tria Tusjak, Vodháněl a Řehák

Vlašim – Ve fotbalovém areálu v Kácově zahájili tento týden fotbalisté Vlašimi první tréninkovou jednotkou letního přípravného období. Na prvním tréninku se realizačnímu týmu hlásilo i několik nových tváří. Zatím se však jedná o hráče na zkoušku.

Kráska z Peru, Austrálie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny C

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Neveklov oslaví nové kabiny s Vlašimí a Jabloncem

Neveklov – Fotbalový Neveklov se dočkal, otevře ve svém areálu zbrusu nové šatny. Stane se tak v sobotu 30. června a bude u toho asistovat i druholigový celek Vlašimi.

V práci to jde, volný čas je bída, míní Středočeši

Střední Čechy – Aktuálně kraj není úplně na chvostu celorepublikového srovnání jako loni, ale z posledního 14. místa mezi kraji poskočil na 12. příčku. Takové výsledky nabídl čerstvě zveřejněný srovnávací výzkum Místo pro život. V jeho rámci analytici agentury Datank vyhodnocují data z nezávislých zdrojů i údaje z průzkumu, při němž bylo osloveno 2800 lidí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT