VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé žalují ČEZ

Benešovsko/ Příběh, který potkal Lumíra Kováře z Vlašimi se může stát každému, proto pozorně čtěte následující řádky

18.4.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/ Milan Jaroš

Žalobou na společnost ČEZ pro podezření ze spáchání trestného činu vydírání a zločinného spolčení podali lidé, kteří podle energetiků kradli elektřinu. ČEZ si na nich, podle jejich vlastních vyjádření pod psychickým nátlakem, vynutil podpis dokumentu o vyrovnání.
Mezi téměř dvěma stovkami stejně „postižených“ lidí z celé ČR je také grafik, kameník a restaurátor Lumír Kovář z Vlašimi. Jeho příběh začal v létě 2006. Tehdy již pátým rokem bydlel v pronajatém starém domku. Platil řádně nájem i faktury za spotřebovanou elektřinu. Při předem domluvené výměně elektroměru mu technik ČEZ, poté co odstřihl plombu, oznámil, že do zařízení byl proveden zásah.
„O ničem se mnou už nediskutoval a ihned zavolal zásahovou jednotku,“ líčí Kovář svou zkušenost.
Pak už šlo všechno ráz na ráz. Kovář se domníval, že se jedná o nedorozumění, proto členům komanda oděných do černých uniforem vyšel ve všem vstříc. Pustil je do domu a umožnil jim i natáčení interiéru.
„Velitele jednotky nezajímalo, že jsem jen nájemníkem. Protože jsem elektřinu odebíral, řešili věc jen se mnou. Vzápětí odmontovali elektroměr, přerušili dodávku elektřiny do domku a vyzvali mne, abych s nimi jel benešovské kanceláře sepsat protokol,“ vrací se Lumír Kovář k dva roky starému, přesto stále živému a pro něj traumatizujícímu zážitku.

Důležité informace o černých odběrech v ČR z pohledu ČEZ najdete ZDE

ČEZ je obvinil z krádeže, nyní bude sám čelit žalobě

Čtyřiačtyřicetiletý Lumír Kovář je nejen grafikem, kameníkem a restaurátorem, ale také miluje hudbu, fotografování i další umění. Pouze role zloděje elektřiny k němu jaksi nepasuje. Nevlastní ani továrnu, ani jiný energeticky náročný provoz. Kamenictví a restaurátorství neprovozuje doma, ale nechává se na ně najímat. Proto se dodnes nemůže smířit s tím, co „díky“ ČEZu prožil.


Souhlasil jste s tím, že dojedete do kanceláře sepsat protokol?
Ano, protože dům bez elektřiny se v tu chvíli stal neobyvatelný a tak bylo logicky v mém zájmu záležitost dořešit.
A jak tam jednání probíhalo?
Těžko se to vysvětluje člověku, který něco podobného neprožil. Zkuste si představit situaci, kdy se najednou ocitnete v místnosti se třemi muži oblečenými v černých kombinézách s výšivkou orlice na rukávech a je vám sděleno, že jste se dopustil trestného činu krádeže. Je vám předložen k podpisu protokol a oznámeno, že jste povinen zaplatit částku devět set tisíc korun. Naprosto mne to vyvedlo z míry, ale řekl jsem, že to je absurdní a vše musím projednat s majitelkou. Na což mi bylo sděleno, že pokud podepíši ihned a na místě, bude částka snížena z devíti na tři sta tisíc korun.
Takže jste souhlasil a podepsal?
Byl jsem v tu chvíli pod vlivem takového stresu, že jsem již chtěl mít jednání co nejrychleji za sebou. Navíc jsem se domníval, že můj podpis nebude mít žádný význam, protože smlouvu s ČEZ na odběr elektřiny měla uzavřenou majitelka. Především jsem ale byl přesvědčen o tom, že celá záležitost se následně musí vysvětlit jako omyl. Takže jsem nakonec dokumenty podepsal.
Uskutečnilo se nějaké další šetření? A jak vše nakonec dopadlo?
Od počátku jsem věřil, že se vše vysvětlí a vyřeší. Schůzka s ředitelem útvaru takzvaných netechnických ztrát (NTZ) panem Vanišem v Jablonci nad Nisou, o kterou jsem okamžitě požádal, měla ale ještě mnohem absurdnější průběh, než jednání v Benešově. Žádné skutečnosti, ani moje argumenty ho nezajímaly, naopak, nazval mne lhářem. Mluvil jsem o svém případu v Českém rozhlasu, TV Nova se mnou natočila reportáž pro Občanské judo, nic nepomohlo. Neuspěl ani můj advokát, kterého jsem byl nucen oslovit, aby mne zastupoval. Po roce na mne společnost ČEZ podala žalobu a byl jsem rozhodčím soudem odsouzen k zaplacení jak neadekvátní pokuty, včetně úroků z prodlení, tak právního zastoupení i soudních výloh. V součtu celkem tři sta dvacet tisíc korun. Navíc bez možnosti odvolání a do tří dnů pod hrozbou exekuce!
Skutečnosti, které uvádíte, zní až neuvěřitelně. Máte v úmyslu podniknout nějaké další kroky, abyste dosáhl nového přešetření svého případu?
Nedovolil bych si tvrdit nic, co by nebyla pravda. Existují navíc desítky dalších obdobných případů, kdy lidé popisují stejnou zkušenost při jednání s komandem NTZ, jakou mám já, což je myslím důvod, aby se tímto problémem začaly zabývat kompetentní úřady a instituce. Myslím, že by ČEZ měl konečně přehodnotit svůj postoj a měl by přestat, prostřednictvím svých mluvčích, lhát a tvrdit, že je vše v pořádku. Minulý týden bylo podáno hromadné trestní oznámení, ke kterému jsem se samozřejmě i já připojil. Způsob, jakým společnost ČEZ jedná se svými klienty, je totiž nejen nepřípustný, protože zcela ignoruje základní lidská práva, ale jsem přesvědčen, že je dokonce nezákonný. Praktiky, které užívá zásahová jednotka NTZ jsou totiž prokazatelně založeny na psychologickém nátlaku, zastrašování a vydírání. Což se neslučuje ani s morálkou, ani se základními principy demokracie. V neposlední řadě jsou důvodem i milionové částky, o které se tímto způsobem společnost ČEZ obohatila. Všechny tyto aspekty budou nyní předmětem vyšetřování.
Neztrácíte tedy naději v úspěch případného nového procesu?
Naděje umírá poslední. Po své zkušenosti jsem téměř ztratil víru v právo a spravedlnost, takže by pro mne bylo velkou satisfakcí, pokud bych mohl opět začít věřit, že není normální, aby slušný člověk, který se ničím neprovinil, mohl být bezdůvodně odsouzen a postihován. Podrobnosti o kauze ČEZ a aktuální informace týkající se chystaného trestního oznámení lze nalézt na www.pppos.wz.cz, což jsou stránky občanského sdružení Právní poradenství a pomoc., jehož předsedou představenstva je Jan Rytíř. Právě on zpracovává trestní oznámení a bude zastupovat poškozené.

KAUZA ČEZ

Kvůli vydírání a zločinnému spolčení žalují ČEZ téměř dvě stovky odběratelů elektřiny z celé ČR. Jedná se převážně o majitele rodinných domů.Trestní oznámení, které by mělo být podáno na přelomu dubna a května, bude mimo orgánů činných v trestním řízení zasláno na vědomí prezidentovi ČR, všem zákonodárcům, europoslancům, hejtmanům, ombucmanovi, příslušným orgánům Evropského parlamentu, organizacím zabývajícím se kontrolou dodržování lidských práv a kontrolou nezávislosti justice ale také všem členům představenstva a dozorčí rady společnosti ČEZ, a.s.

CO NA TO ČEZ

Společnost ČEZ vydírání nebo vyhrožování jednoznačně odmítá s tím, že si je ČEZ jist, že při řešení kauz nedovoleného odběru elektřiny neporušil žádný zákon.

Autor: Zdeněk Kellner

18.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 13 000 Kč Asistenti pedagogů asistent/ka pedagoga. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Čerčany. Pracoviště: Základní škola čerčany, Školní, č.p. 147, 257 22 Čerčany. Informace: Josef Prchal, +420 602 837 879. Výroba - Výroba Montážní dělník 12 200 Kč Montážní dělníci ostatních výrobků Montážní dělníci výrobků a zařízeni. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 25. Poznámka: Pracoviště Poříčí nad Sázavou, První kontakt telefonicky.. Pracoviště: D.i.l.an, s.r.o. - poříčí, V Uličkách, č.p. 4, 257 21 Poříčí nad Sázavou. Informace: Ishtvan Turzai, +420 773 137 075. Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 15 000 Kč Úředníci ve skladech skladník - prodejce. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: skladník- prodejce , uživatelská znalost PC , pracovní doba dle dohody, úvazek dle dohody (možno i zkrácený), první kontakt emailem případně telefonicky. Pracoviště: Střechy novotný s.r.o. [2], Průmyslová, č.p. 356, 285 06 Sázava. Informace: Novotná, +420 602 431 728. Řemeslné práce - Řemeslné práce Pokrývač 20 000 Kč Pokrývači Pokrývač - klempíř. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Středočeský kraj, ŘP výhodou, zručnost, praxe vítána., První kontakt emailem nebo telefonicky 704 422 379.. Pracoviště: Kubashop-gym s.r.o., Tyršova, č.p. 2321, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Šárka Baláž, +420 704 422 379.

Ilustrační foto.

KRÁTCE: V Benešově postaví spojovací komunikaci

Rekonstruovaná a přestavěná votická Táborská ulice začne znovu sloužit motoristům na konci října 2018.
6

OBRAZEM: Votickou Táborskou ulicí už procházejí pěší

Okresní přebor: Mezno obralo lídra, Jankov poprvé bodoval

Benešovsko - Asi největší překvapení 5. kola okresního přeboru se paradoxně urodilo až v posledním klání víkendu. Do Mezna, které je v domácím prostředí nesmírně silné, zavítaly rozjeté Olbramovice a jejich prohra se spíše neočekávala. Utkání mělo zajímavý průběh a nakonec se radovali domácí. Obě mužstva dohrávala o deseti.

Řádění vichřice na Tachovsku a vstupenky na královský Real: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 24. září 2018.

OBRAZEM: Dětí vystavují své práce k stému výročí české státnosti

Benešov - Výstava výtvarných prací „100 let české státnosti“ se koná do 19. říhjna ve výstavní síni Domu dětí a mládeže Benešov. Otevřena je od pondělí do pátku od 8 do 17 hodin. Návštěvníci uvidí portréty slavných osobností, mapy, vlajky, historické dopravní prostředky, letokruhy a korunovační klenoty z keramiky a mnoho dalších zajímavostí z dějin naší republiky.

Víkend v Louňovicích pod Blaníkem patřil Svatováclavským slavnostem

Louňovice pod Blaníkem - Mše na Velkém Blaníku zahájila o uplynulém víkendu Svatováclavské slavnosti v Louňovicích pod Blaníkem. Po jejím skončení následoval průvod svatého Václava z hory Blaník. V průběhu odpoledne zazpívala v zámecké zahradě kupříkladu zpěvačka Yvetta Blanarovičová nebo hudební skupina Sakramejdlo. Na místě byly k vidění historické stánky, pouťové atrakce a kolotoče.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT