VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé žalují ČEZ

Benešovsko/ Příběh, který potkal Lumíra Kováře z Vlašimi se může stát každému, proto pozorně čtěte následující řádky

18.4.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/ Milan Jaroš

Žalobou na společnost ČEZ pro podezření ze spáchání trestného činu vydírání a zločinného spolčení podali lidé, kteří podle energetiků kradli elektřinu. ČEZ si na nich, podle jejich vlastních vyjádření pod psychickým nátlakem, vynutil podpis dokumentu o vyrovnání.
Mezi téměř dvěma stovkami stejně „postižených“ lidí z celé ČR je také grafik, kameník a restaurátor Lumír Kovář z Vlašimi. Jeho příběh začal v létě 2006. Tehdy již pátým rokem bydlel v pronajatém starém domku. Platil řádně nájem i faktury za spotřebovanou elektřinu. Při předem domluvené výměně elektroměru mu technik ČEZ, poté co odstřihl plombu, oznámil, že do zařízení byl proveden zásah.
„O ničem se mnou už nediskutoval a ihned zavolal zásahovou jednotku,“ líčí Kovář svou zkušenost.
Pak už šlo všechno ráz na ráz. Kovář se domníval, že se jedná o nedorozumění, proto členům komanda oděných do černých uniforem vyšel ve všem vstříc. Pustil je do domu a umožnil jim i natáčení interiéru.
„Velitele jednotky nezajímalo, že jsem jen nájemníkem. Protože jsem elektřinu odebíral, řešili věc jen se mnou. Vzápětí odmontovali elektroměr, přerušili dodávku elektřiny do domku a vyzvali mne, abych s nimi jel benešovské kanceláře sepsat protokol,“ vrací se Lumír Kovář k dva roky starému, přesto stále živému a pro něj traumatizujícímu zážitku.

Důležité informace o černých odběrech v ČR z pohledu ČEZ najdete ZDE

ČEZ je obvinil z krádeže, nyní bude sám čelit žalobě

Čtyřiačtyřicetiletý Lumír Kovář je nejen grafikem, kameníkem a restaurátorem, ale také miluje hudbu, fotografování i další umění. Pouze role zloděje elektřiny k němu jaksi nepasuje. Nevlastní ani továrnu, ani jiný energeticky náročný provoz. Kamenictví a restaurátorství neprovozuje doma, ale nechává se na ně najímat. Proto se dodnes nemůže smířit s tím, co „díky“ ČEZu prožil.


Souhlasil jste s tím, že dojedete do kanceláře sepsat protokol?
Ano, protože dům bez elektřiny se v tu chvíli stal neobyvatelný a tak bylo logicky v mém zájmu záležitost dořešit.
A jak tam jednání probíhalo?
Těžko se to vysvětluje člověku, který něco podobného neprožil. Zkuste si představit situaci, kdy se najednou ocitnete v místnosti se třemi muži oblečenými v černých kombinézách s výšivkou orlice na rukávech a je vám sděleno, že jste se dopustil trestného činu krádeže. Je vám předložen k podpisu protokol a oznámeno, že jste povinen zaplatit částku devět set tisíc korun. Naprosto mne to vyvedlo z míry, ale řekl jsem, že to je absurdní a vše musím projednat s majitelkou. Na což mi bylo sděleno, že pokud podepíši ihned a na místě, bude částka snížena z devíti na tři sta tisíc korun.
Takže jste souhlasil a podepsal?
Byl jsem v tu chvíli pod vlivem takového stresu, že jsem již chtěl mít jednání co nejrychleji za sebou. Navíc jsem se domníval, že můj podpis nebude mít žádný význam, protože smlouvu s ČEZ na odběr elektřiny měla uzavřenou majitelka. Především jsem ale byl přesvědčen o tom, že celá záležitost se následně musí vysvětlit jako omyl. Takže jsem nakonec dokumenty podepsal.
Uskutečnilo se nějaké další šetření? A jak vše nakonec dopadlo?
Od počátku jsem věřil, že se vše vysvětlí a vyřeší. Schůzka s ředitelem útvaru takzvaných netechnických ztrát (NTZ) panem Vanišem v Jablonci nad Nisou, o kterou jsem okamžitě požádal, měla ale ještě mnohem absurdnější průběh, než jednání v Benešově. Žádné skutečnosti, ani moje argumenty ho nezajímaly, naopak, nazval mne lhářem. Mluvil jsem o svém případu v Českém rozhlasu, TV Nova se mnou natočila reportáž pro Občanské judo, nic nepomohlo. Neuspěl ani můj advokát, kterého jsem byl nucen oslovit, aby mne zastupoval. Po roce na mne společnost ČEZ podala žalobu a byl jsem rozhodčím soudem odsouzen k zaplacení jak neadekvátní pokuty, včetně úroků z prodlení, tak právního zastoupení i soudních výloh. V součtu celkem tři sta dvacet tisíc korun. Navíc bez možnosti odvolání a do tří dnů pod hrozbou exekuce!
Skutečnosti, které uvádíte, zní až neuvěřitelně. Máte v úmyslu podniknout nějaké další kroky, abyste dosáhl nového přešetření svého případu?
Nedovolil bych si tvrdit nic, co by nebyla pravda. Existují navíc desítky dalších obdobných případů, kdy lidé popisují stejnou zkušenost při jednání s komandem NTZ, jakou mám já, což je myslím důvod, aby se tímto problémem začaly zabývat kompetentní úřady a instituce. Myslím, že by ČEZ měl konečně přehodnotit svůj postoj a měl by přestat, prostřednictvím svých mluvčích, lhát a tvrdit, že je vše v pořádku. Minulý týden bylo podáno hromadné trestní oznámení, ke kterému jsem se samozřejmě i já připojil. Způsob, jakým společnost ČEZ jedná se svými klienty, je totiž nejen nepřípustný, protože zcela ignoruje základní lidská práva, ale jsem přesvědčen, že je dokonce nezákonný. Praktiky, které užívá zásahová jednotka NTZ jsou totiž prokazatelně založeny na psychologickém nátlaku, zastrašování a vydírání. Což se neslučuje ani s morálkou, ani se základními principy demokracie. V neposlední řadě jsou důvodem i milionové částky, o které se tímto způsobem společnost ČEZ obohatila. Všechny tyto aspekty budou nyní předmětem vyšetřování.
Neztrácíte tedy naději v úspěch případného nového procesu?
Naděje umírá poslední. Po své zkušenosti jsem téměř ztratil víru v právo a spravedlnost, takže by pro mne bylo velkou satisfakcí, pokud bych mohl opět začít věřit, že není normální, aby slušný člověk, který se ničím neprovinil, mohl být bezdůvodně odsouzen a postihován. Podrobnosti o kauze ČEZ a aktuální informace týkající se chystaného trestního oznámení lze nalézt na www.pppos.wz.cz, což jsou stránky občanského sdružení Právní poradenství a pomoc., jehož předsedou představenstva je Jan Rytíř. Právě on zpracovává trestní oznámení a bude zastupovat poškozené.

KAUZA ČEZ

Kvůli vydírání a zločinnému spolčení žalují ČEZ téměř dvě stovky odběratelů elektřiny z celé ČR. Jedná se převážně o majitele rodinných domů.Trestní oznámení, které by mělo být podáno na přelomu dubna a května, bude mimo orgánů činných v trestním řízení zasláno na vědomí prezidentovi ČR, všem zákonodárcům, europoslancům, hejtmanům, ombucmanovi, příslušným orgánům Evropského parlamentu, organizacím zabývajícím se kontrolou dodržování lidských práv a kontrolou nezávislosti justice ale také všem členům představenstva a dozorčí rady společnosti ČEZ, a.s.

CO NA TO ČEZ

Společnost ČEZ vydírání nebo vyhrožování jednoznačně odmítá s tím, že si je ČEZ jist, že při řešení kauz nedovoleného odběru elektřiny neporušil žádný zákon.

Autor: Zdeněk Kellner

18.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 700 Kč

Obsluha strojů na výrobu potravin a příbuzných výrobků Obsluha strojů na výrobu potravin a příbuzných výrobků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13700 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Pracoviště Votice, Hledáme šikovné uchazeče na pozici Obsluha strojů na výrobu potravin a příbuzných výrobků. Požadujeme pracovitost a zodpovědnost. Vyučení v potravinářství výhodou, potravinářský průkaz výhodou.Nabízíme stabilní zaměstnání na HPP, možnost karierního růstu. Příspěvek na stravování, zaměstnanecké benefity, bonusy prémie. Kontaktovat telefonicky nebo emailem, nebo osobně na adrese Benešov, Křižíkova 2158 od 10-14 hod.. Pracoviště: Penkart s.r.o. votice - mokate czech,s.r.o., 259 01 Votice. Informace: P.Kartova, +420 608 507 172,608 611 122.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 25 000 Kč

Vychovatelé pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami učitel/ vychovatel ZŠ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Vlašim, Vzdělání vysokoškolské magisterské, speciální pedagogika + ideálně aprobace pro II. stupeň ZŠ ; plat dle tarifních tabulek. První kontakt e-mailem.. Pracoviště: Základní škola, vlašim, březinská 1702, Březinská, č.p. 1702, 258 01 Vlašim. Informace: Ilona Benešová, +420 317 842 610.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Řídící pracovníci v zemědělství a zahradnictví 25 000 Kč

Řídící pracovníci v zemědělství a zahradnictví Předseda družstva. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Praxe v oboru nutná. K platu odměny. Příspěvek na životní pojištění a na stravování. První kontakt telefonicky 8-15 hodin.. Pracoviště: Zemědělské družstvo vlastníků veselka, 258 01 Vlašim. Informace: Zdena Peroutková, +420 317 851 449.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 14 500 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pracoviště Bystřice, 5 týdnů dovolené, závodní stravování. První kontakt e-mailem nebo telefonicky 7-15 h.. Pracoviště: Narex bystřice s.r.o., Dr. E. Beneše, č.p. 349, 257 51 Bystřice u Benešova. Informace: Milan Koreš, +420 317 749 343.


Videosouhrn 21. března 2018

Tresty pro důchodce-únosce a dopadení lupiče-cyklisty: prohlédněte si videa dne

Závěrečné řeči začaly v úterý u Krajského soudu v Praze v kauze údajných korupčních manipulací se zakázkami Středočeského kraje, kde mezi 11 obžalovanými nejviditelněji vyčnívá někdejší hejtman David Rath.
AKTUALIZOVÁNO
10

V politické kauze bylo rozhodnuto předem, naznačuje Rathova obhajoba

Středočechů výrazně přibylo, hlavně díky stěhování

Střední Čechy – Nejlidnatější kraj v republice se loni ještě více zalidnil. Vyplývá to z předběžných údajů o pohybu obyvatelstva v roce 2017, které ve středu zveřejnil Český statistický úřad. Středočechů a Středočešek nově napočítal 1 352 795, což je o 13 813 osob víc než předloni. Jde o největší nárůst počtu obyvatel od roku 2011 – a po hlavním městě, kde za loňský rok přibylo 14 005 Pražanů, i druhý největší příliv v rámci republiky. Bezkonkurenčně nejvýraznější nárůst zaznamenal region Prahy-východ.

KRÁTCE: jarmark ve Vlašimi, slavnostní otevření Domu služeb sociální prevence

Benešovsko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

KRÁTCE: Udělili 25 pokut, za které vybrali kolem 11 tisíc korun

Benešovsko – Dvacet pět pokut za přibližně jedenáct tisíc korun rozdali policisté řidičům při celorepublikové dopravní akci, která se původně zaměřovala na kontrolu používání bezpečnostních pásů ve vozidlech. Většinou ale policisté odhalili na Benešovsku jiné přestupky.

Vlak plný hraček nově zaveze výletníky i za včelami

Střední Čechy – Výletní vlak Cyklohráček dobře znají z atraktivní trasy z Prahy přes Okoř do Slaného hlavně rodiny s dětmi a milovníci vyjížděk na kolech. Od soboty se stane skutečností jeho již pátá sezona. Ve středu na to společně upozornili zástupci středočeského hejtmanství, Českých drah i organizátorů veřejné dopravy: krajské IDSK a pražského Ropidu. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT