Přesto chemikálie Poříčí získalo dost na to, aby ji ještě o víkendu rozmístilo do veřejných budov - radnice, pošty, obchodu, řeznictví nebo hasičské zbrojnice. A hned první pracovní den prostředek získali také domácnosti s lidmi v karanténě. Ti do izolace „spadli“ poté, co se setkali s dosud jediným poříčským nakaženým Covidem-19.

„Dezinfekci jsme v týdnu doručili také do více než dvou set domácností, kde žijí senioři nad pětašedesát let,“ popsal starosta postup distribuce s tím, že v pátek 27. března místní dobrovolní hasiči přivezli dalších 300 dávek. „Během víkendu 28. a 29. března je rozdělíme do všech zbylých domácností,“ potvrdil Jan Kratzer.

Hygienické prostředky se obci podařilo sehnat od soukromé firmy a také díky finančnímu daru privátního sponzora.

„Od státu jsme zatím nedostali ani mililitr,“ řekl starosta. „Dezinfekci od něj máme přislíbenou na příští týden, ale kolik jí bude, nevíme. Pro jistotu jsme raději jednali sami a máme před státem desetidenní náskok. Pokud ale dostaneme další dávku, budeme jen rádi,“ vysvětlil starosta a poděkoval všem, kdo se zapojil do dobrovolnické činnosti.

Také na území Poříčí stojí stovky chat a rekreačních objektů. Jejich majitelé stále častěji upřednostňují život na venkově před tím ve velkoměstě.

„Chataři, kteří v obcích nemají trvalé bydliště a přesto tam trvale žijí, jsou velkým problém nejen v době epidemie. Teď ale dvojnásob,“ upozornil Kratzer. „Jak chatové oblasti po vyhlášení opatření ožily, vidíme podle velkého množství odpadků a hustší dopravě. Zaplať Pán Bůh jsou osady od centra obce daleko, takže nedochází k promíchávání rekreantů se starousedlíky,“ dodal poříčský starosta Jan Kratzer.

Online reportáž

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník