Každý člověk by před odjezdem na dovolenou do cizí země měl myslet na své zdraví. Ze zahraničí si totiž můžeme přivézt spoustu nemocí nebezpečných více i méně.

„Nejčastější nemoci, které si lidé z dovolených vozí, jsou průjmová onemocnění, úpal nebo úžeh, ale také žloutenka. Pokud jedeme do exotických zemí, je potřeba, být vždy oočkovaný, mít s sebou léky na průjmové onemocnění, vědět co dělat při úpalu a úžehu a jak ho poznat,“ uvedla praktická lékařka Růžena Dvořáková.

Pokud se chceme vyvarovat průjmovým potížím, nikdy nesmíme v exotických zemích jíst místní jídla.

„Pokud jsme na dovolené v Evropě, náš trávící trakt jídla, na která nejsme zvyklí, zvládne. Jestliže si ale slunečné dny užíváme například v Egyptě, tak tam je jídlo, které neznáme, nebezpečné. Máme ve střevech jiné bakterie, které špatně tráví jejich jídlo. Afričané by u nás průjem také dostali. Takže doporučuji jíst pouze jídlo, které máme v hotelu, omývat si všechno pitnou vodou, nejíst zmrzliny na ulici a pít pouze balenou vodu,“ doporučila Dvořáková.
Jestliže chceme prožít příjemnou dovolenou v oblasti, kde hrozí malárie, musíme užívat léky.

„Profylaxe jsou léky, které musíme užívat během pobytu, abychom se malárií nenakazili při štípnutí komárem. Malárie se nepřenáší mezi lidmi, tu má každý svojí a je jí spousta druhů, ale lze na ni i umřít,“ varuje lékařka.

Malárie se léčí v centru tropických nemocí v Praze Na Bulovce.

„Na Benešovsku není žádný člověk nakažený malárií,“ uvedla vedoucí protiepidemického oddělení benešovského pracoviště Krajské hygienické stanice, Jitka Blažková.

Další problémy, které na dovolených hrozí, jsou úrazy, popáleniny medúzami nebo pokousání písečnými blechami.