„Sbírka skončila jen v oněch třech supermarketech, v drogériích ale trvá dál,“ sdělila v pondělí 23. listopadu Dana Růžičková z České federace potravinových bank s tím, že sumář darovaného zboží má zatím sepsaný pouze ze supermarketů.

„Dárci z Benešovska věnovali celkem tři tuny potravin a drogistického zboží. Nejčastěji mouku nebo mléko,“ dodala. Tento údaje je stěží porovnatelný s loňskými výsledky, protože se tehdy do sbírky připojily pouze dva supermarkety a ani jeden z nich nebyl v Benešově. Přesto se loni nashromáždilo přes 1600 kilogramů zboží.

Ve Vlašimi při potravinové sbírce pomáhalo osm dobrovolníků z řad veřejnosti a skautů a tři zaměstnanci z Farní charity Vlašim. Další lidé pomohli při transportu zboží do potravinové banky u Prahy. „Byli jsme překvapeni kolik nakupujících zboží darovalo. Obávali jsme se, že akce nebude moc podpořená kvůli velkým omezením,“ přiznala ředitelka vlašimské charity Daniela Laloučková.

Právě sešněrování hygienickými vládními opatřeními přineslo dříve nepoznané situace. Kvůli nim nebylo možné darované zboží předávat dobrovolníkům, ale muselo se vkládat do připravených přepravek a nebylo možné ani lidem do ruky podat informační letáček. „Měli jsme tam i našeho „dobrovolníka medvěda“, který akci zviditelňoval,“ uvedla ředitelka charity.

Nejspíš i to pomohlo k tomu, že u vlašimského OD Tesco zákazníci odevzdali 1119 kilogramů potravin a drogistického zboží zatímco loni „jen“ 902 kilogramů.

Proč se sbírka tentokrát, v tak těžké době tolik povedla? Daniela Laloučková má jasno. „Je to obdobná situace jako na jaře, kdy byl nedostatek roušek. Asi všichni doufáme, že když pomůžeme někomu v době, kdy mu je zle, pomůžeme někdo zase nám, až to budeme potřebovat,“ dodala.