Jít do kina je totiž pro některé rodiny luxus, který si kvůli už tak napjatému rodinnému rozpočtu nemohou dovolit, pro jiné již nemají, v době internetu a DVD plátna kin to pravé kouzlo.

„My jsme na tom stejně jako všechna kina v České republice. Tedy bídně," postěžoval si vedoucí kina v Čerčanech Martin Macháček.

„Ne, ale abych nebyl zase tak moc pesimistický. Někdy přijde na představení skutečně jen hrstka diváků, jindy třeba devadesát. Ono hodně záleží na tom co, a pro koho hrajeme. Zrovna dneska promítáme pro děti z mateřských škol a to jich chodí tak kolem sto dvaceti. A pak hodně lidí přichází na české filmy," zmírnil katastrofický scénář českých kin Martin Macháček, který je přesvědčený, že za všechno mohou dvě věci. Digitalizace a internet.

Míní, že lidé si film raději stáhnou zdarma do počítače, často ještě před jeho premiérou, než aby na něj šli do kina. Tedy, co se týká zahraniční produkce. Stáhnout z netu český film ještě půl roku po jeho uveřejnění v kinech, je prý podle slov vedoucího čerčanského biografu unikát.

Kino v Čerčanech je jedním z mnoha těch, které nemá peníze na digitalizaci. Ta by konkrétně v jeho případě stála bezmála čtyři miliony korun. Proto si na produkci nových filmů pořídilo za dvě stě tisíc korun alespoň přehrávač na blue-ray disky, které distributoři filmů už běžně menším kinům půjčují.

„Uvědomili si, že pokud nám tyto disky nebudou půjčovat, že se neuživí. Takže odhadem osm z deseti distributorů je má už ve své nabídce," poznamenal Martin Macháček a dodal, že vstupenky do čerčanského kina jsou levnější než třeba v Benešově či Praze.

Pokud půjčovny neurčí minimální cenu lístku, což je maximálně 90 korun, diváci mohou do kina v Čerčanech zavítat se sedmdesáti korunami v kapse. Dětem z mateřinek pak stačí pouhých třicet korun.

Naprosto shodně hovoří i vedoucí kin v Neveklově a Sedlci-Prčici. Na digitalizaci nejsou peníze, lidé si film stáhnou raději zadarmo z internetu, a ti, kteří na představení přijdou, by se dali spočítat na prstech jedné ruky.

„Nebýt podpory od ministerstva kultury, tak kino v Neveklově už dávno nefunguje," přiznala Gita Bumbálková, vedoucí neveklovského kina s tím, že ve městě se promítá vždy v pátek od 20 hodin a lístek stojí padesát korun.