Už sama skutečnost, že člověk se nakazil covidem-19 je stresující a přidat tomu může i to, že vás při volbě na místě určeném pro nemocné uvidí známí, kteří o vašem stavu nemají zatím ani potuchy. A to může někdo snášet těžce, což může vyřešit i neúčastí při hlasování.

„Chtěl bych každého ujistit, že místo, které jsme pro zřízení volebního místa drive-in v bývalých Táborských kasárnách vybrali, je umístěné tak, aby byla zachována určitá intimita voličů, kteří tam přijedou autem,“ uvedl benešovský starosta Jaroslava Hlavnička.

Podle tajemnice Městského úřadu Benešov Magdy Zacharievy bylo místo pečlivě vybíráno a svůj souhlas s ním nakonec dávali i ti, kteří ho budou během voleb obsluhovat – vojáci.

Ilustrační snímek.
Nemůžete do drive-in místa k volbám? Urna může přijít i za vámi

„Drive-in je vedle bývalé důstojnické jídelny. K dispozici nemocným bude už ve středu 30. září. Hlasovat tam budou voliči od sedmi do tří hodin odpoledne. Volební komisaři budou vojáci a zapisovatele jmenuje ředitel krajského úřadu,“ připomněla tajemnice.

Na volební místo drive-in budou auta hlasujících přijíždět po značené cestě z Táborské ulice. Stejně, jako jezdí na tamní parkoviště jiní motoristé. Jen nezastaví na parkovišti, ale projedou podél hlavní kasárenské budovy až před důstojnickou jídelnu. Ta se nacházela u horní brány kasáren. Od zvědavých pohledů lidí z Táborské ulice místo zastíní objekt využívaný Sociální službou okresu Benešov.

„Ten kdo odhlasuje bude nahlášený na jeho volebním okrsku a tamní komisaři si ho odškrtnou, ze seznamu, aby případně nemohlo dojít ke druhému hlasování,“ vysvětlila tajemnice Městského úřadu Benešov.

Ilustrační foto.
Volební komisaře covid na Benešovsku straší, odhlásilo se jich ale zatím málo

Na Benešovsku je podle zatím posledních údajů pracovníků Krajské hygienické stanice Středočeského kraje už téměř tři sta lidí z testy prokázaným onemocněním covid-19. A i když není jasný další vývoj pandemie a do voleb na drive-in místě zbývá pět dní, podle tajemnice je současný předpoklad voličské účasti zhruba pěti set hlasujících.

Drive-in místo v Benešově postaví vojáci z Bechyně už v úterý 29. září. Přes noc zařízení pohlídají strážníci Městské policie Benešov. Místo po krajských volbách poslouží také nemocným voličům z jižních částí Benešovska při doplňovacích volbách senátních. Do politického okresu Benešov totiž zasahují i senátní obvody Kutná Hora a Tábor, kde se letos volby konají.