„I tak se k nám ale opět dostalo zbytečně odchycené srnče, které jeho nálezci odchytili, odvezli a až pak nám jej teprve nahlásili,“ uvedla Martina Žampachová z vlašimské záchranné stanice.

Vlašimští ochranáři proto předně děkují všem, kteří jim před jakoukoli manipulací s nalezenými srnčaty nejprve zavolají. V řadě situací, kdy lidé náhodně narazí na osamocené srnče, jde totiž o planý poplach a nejedná se o osiřelé mládě. Díky radě po telefonu mohou v těchto případech zbytečnému odebrání srnčete z přírody zabránit. „Do záchranné stanice patří srnčata zraněná anebo prokazatelně osiřelá. Například pokud v blízkosti mláděte byla nalezena uhynulá srna, či když mládě hlasitě píská a samo jde z hladu k lidem. Pokud mládě klidně leží a snaží se přikrčením skrýt v trávě, nejspíše naši pomoc nepotřebuje,“ popsala Martina Žampachová.

Srnci patří mezi kopytníky, kteří svá mláďata záhy po porodu nechávají osamoceně a vrací se k nim na pravidelné kojení. Mládě přitom zůstává zalehlé v podrostu a snaží se tak skrývat před možnými predátory. K matce se připojuje až zhruba po měsíci od porodu, kdy ji následuje na pastvu. A právě do této doby srnčatům hrozí riziko doslova únosu od neznalých lidí. Snaha pomoci ale v těchto případech může mládě zabít. Jinou tématikou je pak ochrana srnčat při seči. „Nejlepší ochrana před posekáním srnčat je zatím procházení luk krátce před sečí a vyhledávání mláďat. K tomuto účelu již byl zřízený i webový portál. Díky domluvě se zemědělci lze srnčata ochránit a opět je ponechat v přírodě, kam patří,“ dodala Martina Žampachová.