„Na Benešovsku vystavuji poprvé, ale týnecký hrad znám. Líbí se mi jeho příjemné prostředí a sympatičtí lidé, zejména pak paní kastelánka a malířka Magdaléna Stárková – Timplová a její netopýři," uvedl Libor Michalák.

Jeho spolupráce s týneckým hradem začala náhodně, když se tam před dvěma lety s rodinou zastavil jako turista.

„Seznámili jsme se s paní kastelánkou a domluvili výstavu obrazů mé mexické snaše Lauře Eleně Rodriguez Garcidueňas. Na vernisáži této její loňské výstavy byla vynikající atmosféra a skvělí lidé. Takže se těším na tu svou," dodal výtvarník.

Ten se již přes tři desítky let věnuje knižní vazbě a počet jeho prací se pohybuje v řádu tisíců. Základy získal od svého přítele, předního knižního restaurátora Milana Kodejše. Svérázný humor svým knížkám dodal sám, inspirací mu byl život a způsob myšlení Járy Cimrmana. A právě knihy s originálními, hravými a vtipnými vazbami představí v Týnci nad Sázavou.

Knih s originálními, hravými a vtipnými vazbami, které Libor Michalák plánuje v Týnci vystavovat, bude kolem stovky.

„Tvorba knižní vazby je pro mne relaxací. Jako když filatelista sbírá známky, radista navazuje kontakty, modelář dělá letadýlka. A pokud jde o pracovní úkon ve vazbě knih, tak se vyžívám na tvorbě knižních desek. To je tvůrčí. Samotné šití knižních složek je rutinní záležitost. Šiji u televize jako babičky štrykují svetry nebo ponožky," vysvětlil Libor Michalák, jehož týnecká výstava bude jednatřicátá v pořadí.

Zájemci ji mohou navštívit již od úterý 1. dubna, ale slavnostní vernisáž se uskuteční až 20. dubna v rámci akce Velikonoce na hradě. „Výstavu uvede paní kastelánka, poté mě moje žena, kurátorka výstav v Městském muzeu ve Františkových Lázních, představí," řekl Libor Michalák.

KAREL SOUČEK