Je to hrůza! Tak a podobně komentuje většina z nás reformu veřejných financí. S ní v ruku v ruce jde i zvyšování cen základních potravin. Co je platné, když se snižují ceny plazmových televizí nebo osobních aut, když naprosto nutné každodenní výdaje rostou a rostou? Připomíná to už vousatý vtip z doby totality o tom, že zdražování základních potravin bylo vyrovnáno snížením cen lokomotiv.
Jak ale můžeme nakupovat chléb, máslo nebo mléko levněji? Možností je několik.
Například zajet si pro cenově příznivější výrobky do zahraničí.
Pro obyvatele Benešovska, vzhledem k vnitrozemské poloze, ale ani to není to nejlevnější řešení. Navíc všechny druhy levnějších výrobků nejsou k dostání v jednom státě, takže bychom pro máslo museli do Německa, pro mléko do Polska a chléba bychom vozili ze Slovenska.
Můžeme také nakupovat v řetězcích. Velkoobchodní, tedy nižší ceny, s sebou však přinášejí jeden problém. Je totiž potřeba koupit celé balení, nikoli jen takový počet, který stačíme spotřebovat. Navíc se úspora může projevit teprve při odběru vyššího množství výrobků. Pokud se budeme bavit pouze o mléce, másle a chlebu, pak by to při koupi prvních dvou výrobků ve větším množství zase tak velký problém být nemusel. Nakoupit ale například sto bochníků chleba už ano.
Další z možností určitých úspor je „soběstačnost“. Těžko si ale lid panelákový bude chovat krávy, aby měl vlastní mléko a máslo. Řešením by mohl být přímý odběr těchto komodit od zemědělců. Chléb si pak můžeme upéci sami. Od uspořených peněz je ale nutné odečíst částku nutnou na pořízení vlastní domácí pekárny a samozřejmě spotřebovanou elektřinu. Nutné ale je používat pro přípravu těsta pouze suroviny nakoupené jednotlivě, nikoli už hotové a dost drahé směsi.
Celkem zajímavá možnost úspor se nyní rýsuje pro obyvatele Týnce nad Sázavou a Votic. Především pro ty, kteří nemají vlastní automobil a jsou odkázáni jen na nákupy v místě bydliště. Ceny základních potravin, ale také zeleniny či cukru, v těchto dvou městech sahají dost vysoko nad průměrné ceny v benešovských supermarketech. Otevření prvních supermarketů Lidl v Týnci a Voticích by tamním zákazníkům mohlo skutečně ceny srazit dolů. Alespoň zpočátku prodeje se to dá předpokládat. Obchodní domy mají být otevřeny už na jaře.