To je ve zkratce letní tábor u Miličína, kde všichni společně tráví prázdniny či dovolenou, tentokrát v duchu cestovatele Emila Holuba.

Dokonce se ho už potřetí účastní i tři děti, které přiletěly až z dalekého New Yorku. „Jelikož je to právě 110 let, co Emil Holub zemřel, tak je to Expedice Milinil, tedy hledání pramene řeky Nilu," uvedl Vlastislav Boček alias Pan Divoký, který je hlavním vedoucím tábora.

Celý pobyt, včetně her či vědomostních soutěží se odvíjí od Afriky. A tam jsou jedovatí hadi. Proto jednou z celotáborových her je akce sérum. „Všichni, děti i dospělí bez výjimky musí mít u sebe ve dne v noci sérum, které je v tomto případě dřevěný kolíček na prádlo se jménem pro případ, že by je uštknul had," vysvětlil s úsměvem Pan Divoký.

Další celotáborovou hrou je Kolotoč. V ní se utkává dvanáct věkově smíšených týmů v dvanácti disciplínách, kdy každé dítě musí splnit jednu z nich.

Záleží jen na vedoucím družstva, kterého ze svých svěřenců na kterou disciplínu pošle.

„Hodně oblíbené je třeba prolézání pod zaparkovaným autem. To je skutečně pro drobky. Já bych tam uvízl," podotkl Vlastík, který rozhodně nepatří mezi otylé lidi.

„Neodmyslitelné je i každoroční fotbalové utkání dětí proti dospělým," řekl provozovatel tábora Jan Paiskr, kterému neřeknou děti ani kolegové jinak než Datel.

Zajímavostí je prý to, že se ještě nikdy nepovedlo dětem nad dospělými vyhrát.

„A to za ně hrají třeba kluci, co kopou za Spartu nebo Slávii," dodal na závěr Datel.