Na Benešovsku mají plavecké bazény jen v Benešově a Vlašimi. Tradičním koupalištěm v okrese je dozajista to ve Vlašimi. Před zahájením sezóny musel celý areál projít údržbou. Již nyní mohou zájemci po domluvě či v rámci otevírací doby využít přilehlé volejbalové hřiště s kompletně vyčištěným pískem či plac pro nohejbal s již upravenou umělou trávou. Samotný bazén i brouzdaliště pro děti pracovníci pečlivě umyli, pod vodou také pracoval speciální vodní vysavač. „Kolem bazénu je stará dlažba, kterou také chceme opravit. Renovujeme i části, které jsou z kamínků lepených pryskyřicí," řekl provozní manažer Sportovních zařízení města Vlašim Jakub Jeništa. Během sezony je také v plánu vytvořit nové sprchy, které návštěvníkům umožní osprchovat se v teplé vodě.

V Benešově dojde zase na vylepšení krytého bazénu, což ve Vlašimi zatím neplánují. „V letní odstávce chceme položit kolem bazénu novou protiskluzovou dlažbu. Chceme ji nainstalovat i u dětského bazénku," řekl Petr Kotouč s tím, že v budoucnu není vyloučeno, že by k bazénu přibyl například tobogán. „Všechno je to ale o penězích. Loni jsem s tím na radě města neuspěl, tak uvidíme, jak to bude tentokrát," dodal ředitel MSZ. V bazénu v Dukelské ulici ještě před sezonou opraví šatny a sociální zařízení a posílí i možnost občerstvení. Rekonstrukce čeká i technologie.

Možnost plavaní je i v Konopišťském rybníku u pláže U kotvy. K dispozici jsou i Koupadla v areálu Sladovka. Jejich správu však mají na starosti Technické služby Benešov. Ty betonový bazén provozují jako požární nádrž. Areál je veřejnosti jako sluneční louka přístupný od začátku června do poloviny září. Naopak přírodních vodních ploch nabízí okres mnoho. Skoro u každé obce mají alespoň jednu nádrž. V Ratměřicích obnovili ke koupání rybník, v Divišově a Načeradci chtějí přetvořit staré nádrže.

PĚT SET NÁVŠTĚVNÍKŮ

I v dalších okresech jsou pěkná místa ke koupání. Na sousedním Kutnohorsku jsou tři klasická koupaliště. Kutnohorská plovárna se otevřela již o víkendu a jen v sobotu sem dorazilo bezmála 500 návštěvníků. Ještě v červnu se otevře koupaliště ve Vrdech a po dílčích opravách na začátku července i koupaliště v Čáslavi. Kdo preferuje koupaliště přírodní, může zajet do Uhlířských Janovic. Na Kolínsku je k dispozici koupaliště v Radimi a velká letní plovárna Vodního světa v Kolíně. Za přírodním koupáním pak lze vyrazit do Hradišťka I nebo na Sandberk. 

ANKETA: Máte raději přírodní koupaliště, nebo umělá?

Nikola Vrátná, Pečky

Mám raději přírodní koupaliště. Ačkoli jsem z Prahy, rodiče nás vozili za Prahu na jezero. Teď, co žiji mimo Prahu, navštěvuji přírodní koupaliště. Teplotu vody přesně nevím, ale třeba Lipno je na mě moc studené a občas i jezero v Sadské. Většinou nakonec vlezu kamkoli, když je horko.

Karolína Světlá, Čáslav

Jednoznačně preferuji koupaliště umělá, jelikož vidím na dno a vím, kam šlapu. Ideální teplota vody je podle mě okolo 25 stupňů. Když mám v létě čas, tak jedu na koupaliště do Kutné Hory, navštívila jsem už ale také koupaliště ve Vrdech, kde se mi moc líbilo.

Petra Soukupová, Benešov

V létě jezdím na Slapy i do jiných přírodních koupališť, vykoupat se v rybníku či v řece je nejlepší. Do chlorovaných bazénů nechodím skoro vůbec. Jsem radši v přírodě. Ale i tam narazíte na nepříjemnosti. Sinice jsou mi hodně nepříjemné. Líbil by se mi v okolí bydliště třeba biotop.

Radek Opočenský, Čáslav

Přírodní i umělá koupaliště jsou sice fajn, ale zcela jistě se to nevyrovná bazénu na zahradě, který máme na chatě. Ideální teplotu vody jsem nikdy nijak zvlášť nezkoumal. Je to prostě taková, ve které se dá koupat a člověk nemá po chvilce ve vodě modré rty.