„Letos pořádáme dva turnusy letního příměstského tábora se spolkovým domem, oba se uskuteční v první polovině července. Kapacita obou táboru je asi padesáti dětí, proto je třeba na tento fakt pamatovat a přihlášku podávat co nejdříve," uvedl hlavní táborový vedoucí Miroslav Brožek s tím, že na táborníky čekají prověřené aktivity, jako je lezecká stěna, lanový park, rafting, taneční desky, tvořivá odpoledne, koupaliště, bowling a řada dalších. Děti na na pobytovém táboře se zase vypraví do pravěku.

Děti, které se zúčastní pobytového tábora připraveného spolkovým domem, se v rámci celotáborové hry vypraví hluboko do historie mezi pravěké lovce.

„Hra se jmenuje Po stopách lovců mamutů a bude se odehrávat v přírodě na samém úpatí, hory Blaník. I tady se mohou táborníci od sedmi do čtrnácti let těšit na další aktivity, jako jsou třeba rukodělné dílny," upřesnila vedoucí Spolkového domu sourozenců Roškotových Eva Hájková.

O prázdninovou zábavu budou mít postaráno také účastníci příměstského tábora Podblanického ekocentra ve vlašimské paraZOO.

„Děti budou mít možnost nahlédnout do zázemí paraZOO, seznámí se s prací ošetřovatelů, dostanou se do bližšího kontaktu se zvířaty a vyzkouší si například nakrmit vydru Bublinu," řekl táborový vedoucí Jiří Pavelka a dodal, že na táborníky čeká mimo jiné i exkurze do léčebné části záchranné stanice u Pavlovic, kde se zraněná zvířata zotavují a připravují na vypuštění do volné přírody. Součástí programu budou i výlety do okolí Vlašimi, poznávání a vaření v přírodě, dětské hry, soutěže a kvízy.

Pod stany na dva týdny do údolí Petřínského potoka v přírodní památce Ostrov u Nemíže tradičně zamíří na letní pobytový tábor děti s vlašimskými ochranáři. I oni upozorňují, že ani tady by zájemci s přihláškami neměli příliš dlouho otálet.

„O naše táborníky je vždy dobře postaráno, děti mají zajištěnou stravu pětkrát denně, zdravotní péči, pojištění a bohatý program. Letošní celotáborová hra má název Dobytí ostrova Vikingy," upřesnil Jiří Pavelka.

Kvalitně vybudovanou táborovou základnu a bydlení ve stanech s podsadou u Blanického mlýna nedaleko Vlašimi nabízí ve třech letošních táborových turnusech také sdružení Strom – přátelé Blanického mlýna.

A pozadu v organizaci letních táborů nezůstává ani MěDDM Vlašim.

„V červenci pořádáme tradiční tábor v bývalé hájence v Chyšce u Pacova a pak v rekreačním středisku Mladé Buky v Krkonoších, vždy asi pro čtyři desítky dětí. Děti s námi mohou jet také na dva turnusy táborů v Chorvatsku. Zájemce už evidujeme, proto čím dříve se nám rodiče ozvou, tím lépe," řekla ředitelka vlašimského domu dětí Pavla Homolková.

KAREL CHLUMEC