Letos to ale bude jinak. Podrobnosti pro nás v následujícím rozhovoru shrnul Vladimír Hadač, ředitel letiště Benešov v Bystřici.

V čem bude ten letošní Letecký den jiný?
Aerovíkend jsme rozdělili do dvou částí. Ta první, Letecký den, se bude po několikaleté přestávce konat opět na jižní straně našeho letiště. Návštěvníci tedy budou mít příležitost opravdu nasát atmosféru letiště. Nahlédnout do hangárů leteckých společností a pěkně zblízka si prohlédnout zajímavá letadla. Letecká vystoupení budou probíhat severně od nich, takže je lépe uvidí jak pouhýma očima, tak třeba i hledáčkem fotoaparátu či kamery.
Modelářské Nesvačilské podívání se uskuteční v tradičním termínu, tedy druhou sobotu v září, pochopitelně na modelářském letišti v severní části veřejného letiště Benešov.

Jaká letecká vystoupení jste na poslední srpnové nedělní odpoledne přichystali?
V první řadě představíme největší u nás sídlící letecké společnosti, tedy jejich zkušené instruktory létání a letadla, na nichž výcvik probíhá. V akci tedy budou k vidění více než půl století starý, ale stále spolehlivý dříč Zlin Z-226, po celém světě známý školní kluzák L-13 Blaník, ale i moderní cvičná italská letadla, vyvinutá teprve v minulém desetiletí. Jejich piloti vás přesvědčí, že i hodné cvičné éroplány umí létat pěkně živě.

Pozvali jste si nějaké létající hosty?
Rozměrově největším bude dvoumotorový Lockheed Model 10 Electra, což je letoun, který před druhou světovou válkou pořídil Jan A. Baťa pro posílení exportu svých výrobků. Před časem se ho podařilo odkoupit od majitele ve Spojených státech, kde také potom prošel pečlivou rekonstrukcí. Dnes je hvězdou muzea na letišti Točná, odkud občas vyráží na spanilé jízdy, vlastně lety. Dráhy našeho letiště jsou pro něj bohužel krátké, takže se představí zhruba desetiminutovým vystoupení takříkajíc „z oleje", tedy bez přistání.
Ze stejného letiště nás navštíví Marcel Sezemský se svým nejstarším létajícím československým letadlem – Praga E-114 Air Baby. To je roztomilý dvoumístný letoun, který je poháněn motorem Praga Baby o výkonu celých 36 koní, který v letu vydává naprosto nezaměnitelný zvuk.
Domluvena máme i vystoupení řady replik slavných letounů minulosti. Vždy až dramatické bývá dynamické vystoupení stíhačky Jak-3, kterou letos doplní i ukázka německého FW-190 a kurýrního Fi-156 Storch. Ve všech případech jde o nově postavené stroje, patřící do kategorie ultralightů, což jim ovšem nijak neubírá na zajímavosti.
Naší letošní „dívkou z plakátu" je Dragon Rapide, nádherný originální dvoumotorový dvouplošník pocházející z Velké Británie, kde vznikl v polovině třicátých let minulého století. Elegantní stroj dokonce psal i dějiny. Podrobnosti se dozví diváci během vystoupení, k němuž Dragon Rapide přiletí z Německa.

Připadá mi, že ukázky, které jste dosud zmínil, potěší spíš milovníky historie, než vyznavače adrenalinových sportů.
V programu ovšem nabídneme i vystoupení, která uspokojí obě skupiny. Akrobacii na historickém kluzáku Lo-100, která je vždy doslova i do písmene třešničkou na dortu. Nejenže je tento kluzák v atraktivní červené třešňové barvě, ale jeho pilot s ním předvádí náročnou akrobatickou sestavu, dokonce s hudebním doprovodem. K vidění ovšem bude i akrobacie na motorových strojích a stále zvažujeme i možnost vystoupení loňského mistra světa v akrobacii na větroních Miroslava Černého.

Letecký program začíná v neděli 28. srpna ve 14 hodin hodin a potrvá zhruba dvě a půl hodiny. Areál letiště ovšem otevíráte již od deseti hodin dopoledne. Proč?
Zaprvé chceme nechat návštěvníkům dost času na prohlídku hangárů a letadel, a zadruhé jim dát příležitost podívat se na krásné okolí letiště přímo z paluby řady letadel. Ve spolupráci s našimi leteckými společnostmi jsme připravili nabídku seznamovacích letů v řadě typů našich i zahraničních letadel a kluzáků, včetně zmíněného unikátního Dragon Rapidu. Pro upřesnění, „seznamovací" znamená seznámení s letadlem a létáním, nikoli seznamku. Na webu aerovikend.cz najdete přehled typů letadel a podmínky seznámení s nimi.
Kromě seznamovacích či chcete-li vyhlídkových letů bude příležitost si podrobně prohlédnout automobily s pamětí. Benešovští veteránisté představí svoje dvou i čtyřkolová historická vozidla, pozvali si i kolegy z celé republiky. Asi největším exponátem bude krásně renovovaný hasičský garant Sboru dobrovolných hasičů Nesvačily.
Další položkou doprovodného programu bude ve 13 hodin setkání, autogramiáda s leteckým mechanikem a zároveň publicistou Janem Čechem.
Od dopoledne bude pochopitelně na letišti možnost občerstvení a potřebné základní hygienické zázemí. Předpověď počasí je velmi příznivá, proto si dovolím návštěvníkům doporučit, aby si vzali skládací židličky, nebo aspoň deku, něco na hlavu, míním klobouk či čepici a třeba i opalovací krém.