O titul mistrů Evropy až do neděle 12. 8. bojuje v litevském Pociunai devítičlenný tým českých plachtařů. V klubové standardní třídě poměří své síly s konkurenty také vlašimský Tomáš Suchánek, ve třídě do 20 metrů se představí Martin Hřivna rovněž z Vlašimi.
„Mezi muži je jediným držitelem zlata z mistrovství světa již zmíněný Tomáš Suchánek. Ke třem titulům mistra světa na závěsném kluzáku a k titulu mistra světa a Evropy na ultralehkých letadlech přidal v roce 2002 titul mistra světa v klubové třídě i na větroni,“ představila závodníka mluvčí Aeroklubu České republiky Eva Maixnerová.
Závodit začal v roce 1982. O čtyři roky později vyhrál Mistrovství Československa. Tento titul obhájil i v dalším roce a pak i v letech 1989 a 1990. Na mezinárodních soutěžích startoval poprvé v roce 1988. Od té doby se stal mistrem Austrálie a dvakrát mistrem Francie.
V roce 1991 už měl na závěsném kluzáku nalétáno tisíc hodin. Mistra světa vybojoval v letech 1991 v Brazilii, 1993 v USA a 1995 ve Španělsku. Titul Mistra Austrálie obhájil ještě v roce 1997, kdy se začal více věnovat plachtění na kluzácích. Je držitelem 10 světových rekordů v závěsném létání.
V roce 1993 se stal mistrem Evropy v ultralehkém létání, v následujícím roce 1994 mistrem světa. I v tomto oboru létání se velmi rychle dostal na špičku a dokázal svou univerzálnost.
„Výcvik na větroni začal již před lety, protože jej však přísné podmínky a omezování v aeroklubu nebavilo, brzy přesedlal na závěsné létání, které mnohem více vyhovovalo jeho nespoutanému naturelu,“ řekl Jaroslav Vach, zástupce Aeroklubu ČR a Mezinárodní letecké federace. „Až po letech, když byl již na závěsných kluzácích mistrem, se opět k plachtění vrátil, když po revoluci začalo být v aeroklubech svobodněji,“ dodal Vach.
Na plachtařských závodech startoval poprvé v roce 1997, kde na regionálním PMČR zvítězil. Následující rok na 5. PMČR v Jaroměři 1998 se umístil na 13. místě. V tomtéž roce se nominoval na Mistrovství Evropy v klubové třídě, které se konalo v Jihlavě 1998. Vybojoval stříbrnou medaili a byl členem vítězného „zlatého“ družstva.
Na svém prvním plachtařském MS v německém Bayreuthu před osmi lety obsadil ve standardní třídě na větroni Discus 2 21. místo mezi 47 závodníky. O rok později obsadil v německém Luesse na Mistrovství Evropy ve třídě standardní 7. místo mezi 46 závodníky. „V roce 2001 na 1. Mistrovství světa v klubové třídě v australském Gawler, vybojoval bronzovou medaili mezi 44 závodníky. V maďarské Bekecsabě v roce 2002 na Mistrovství Evropy se stal mistrem Evropy ve třídě standardní na větroni LS8. Na 2. Mistrovství světa v klubové třídě v německém Musbachu získal mezi 65 závodníky titul mistra, což byl první titul mistra světa pro Česko a Československo v historii našeho plachtění,“ sdělil Jaroslav Vach.
Na jihu Evropy v italském Rieti bojuje až do soboty česká reprezentace do 25 let na 5. MS v plachtění juniorů. V trojici závodníků klubové třídy bojuje také David Říha. Čtyřiadvacetiletý letec z Ae Vlašim má vzhledem k věkovému limitu závodníků poslední možnost soutěžit v juniorské kategorii.