Benešovské lékárny se potýkají sakutním nedostatkem roušek.

„Zatímco jsme v říjnu prodali pouze deset až patnáct kusů, za tento měsíc už jde o množství šest set prodaných roušek,“ uvedla lékárnice Marcela Svobodová z Lékárny Centrum na Malém Náměstí.

Zákazníci si mohou zakoupit dva typy roušek.Jedna je jen trochu naskládaná netkaná textilie, jejíž cena se pohybuje okolo dvou korun za kus.
Druhým typem je rouška napuštěná speciální látkou, která zabraňuje prostupování bakteríí tkaninou. Tento druh se prodává balený po čtyřech kusech a cena je okolo čtyř set korun.

„Roušky jsme již objednali a máme přislíbeno, že by měly do čtrnácti dnů přijít,“ dodala Svobodová.

O účinnosti roušek se ale vedou stále polemiky. „V podstatě rouška pomůže hlavně vaší psychice. Jinak příliš ne. To by se rouška musela často měnit a hlavně je nutné, aby přiléhala v celé ploše,“ vysvětlil situaci dětský lékař Karel Návrátil.

„Na sto procent by ochránila pouze rouška vytvořená z nanovlákem, která by nepropustila žádné bakterie ani viry,“ dodal.

Dalším důkazem, který potvrzuje, že situace na Benešovsku není nikterak vážná,je i vyjádření Jitky Blažkové vedoucí protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice Benešov. „Mám potvrzené pouze jedno onemocnění asi dva týdny zpátky. Dotyčná osoba opouštěla okres v rámci svých studijních povinností,“ řekla včera Deníku Blažková. „Jde o vzdušnou infekci, takže se virus rozšiřuje kapénkovou infekcí a stává se součástí vzduchu a prachu, když uschne. Pokud lidé dodržují zásady osobní higieny, jako je časté mytí rukou, větrání uzavřených prostor, nenavštěvují prostory, kde se shromažďuje velké množství lidí, posilují imunitu organismu vitamíny a otužováním, je riziko nákazy skutečně malé,“ dodala Blažková.