„Hned ráno se nějaká paní telefonicky dotazovala, zda roušky máme,“ potvrdila lékárnice z Dr. Max lékárny na benešovských Červených Vršcích. „Nemáme je, a kdy nám je dodavatel přiveze, netuším a neovlivníme to. Jsou ale objednané,“ uvedla žena.

Obdobně je to tom s uvedeným zbožím také Lékárna Na Bezděkově v centru Benešova. „Právě teď nemáme na skladě žádné roušky, a ani nejdou bohužel objednat. Nemají je totiž ani na velkodistribuci, kde je musí naskladnit od výrobce,“ uvedla Jaroslava Bartoňová pracující v lékárně jako farmaceutický asistent.

Současně potvrdila, že v lékárně zatím nemají žádné informace o tom, kdy se požadované zboží v Benešově znovu objeví. Jisté ale je, že enormní zájem o roušky odstartovaly díky v podstatě on-line informacím z Číny zhruba ve čtvrtek 23. ledna. A současný nedostatek je způsobený především tím, jakým způsobem je zákazníci kupují. „Někdo si vezme celou krabici po sto kusech, jiný zase deset balení po dvou,“ popsala Jaroslava Bartoňová.

Roušky nemají ani v ústavní lékárně. „Dnes je navíc lékárna zavřená, má inventuru. Ale roušky jsou samozřejmě objednané,“ řekl v úterý 28. ledna dopoledne mluvčí Nemocnice Rudolfa a Stefanie Petr Ballek.

Bez roušek je, jak potvrdila pracovnice, také Lékárna ve Voticích na Komenského náměstí. „Je to klasika, možná ale přijdou na konci týdne,“ zasmála se do telefonu.

Po rouškách se zaprášilo také ve Vlašimi. Lékárnu v Lidické ulici „vzali lidé útokem“ v pondělí 27. ledna, kdy byl zájem největší.

„Momentálně je nemáme,“ potvrdila vedoucí lékárnice Renata Ptáčníková s tím, že na skladě měla prodejna 50 kusů a ty během hodiny zmizely. „Objednat je nyní nejde, proto jsme objednali alespoň respirátory. V současnosti je o ně zájem a máme na ně i objednávky,“ dodala vedoucí lékárny.

Respirátory ale nabízí také například prodejny se stavebním materiálem. V jedné z největších, Stavebninách Benešov v Křižíkově ulici, jich mají dostatek. „Zvýšený zájem o respirátory jsme nezaznamenali,“ potvrdila v úterý 28. ledna vedoucí prodejny Lucie Pazourková.