Cukrovka je závažné onemocnění, které je spojeno s vysokým rizikem komplikací. Může vést například k poruchám zraku až ke slepotě, k selhání ledvin, amputací končetin a ke zvýšenému onemocnění srdce a cév. Diabetes mellitus 1. typu se objevuje již u malých dětí i mladých lidí a jedinou možností léčby je podávání inzulínu. Léčba je nyní rozšířena o možnost nahradit několik denních injekčních dávek za kontinuální podkožní podávání inzulínu pomocí inzulínové pumpy.
„Inzulínová pumpa je zejména vhodná pro pacienta v plném pracovním výkonu, s nepravidelným režimem, ale i v té chvíli, pokud se nedaří zvládnout běžným režimem labilitu diabetu - vysoké ranní glykémie, časté hypoglykémie,“ vysvětlil mluvčí NRS Petr Ballek.
Spolupráce Oddělení diabetologie NRS se specializovaným pracovištěm - III. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, Diabetologickým centrem dala v nedávné době možnost nastavit mladého diabetika z Benešova na tento způsob aplikace inzulínu.
Sedmatřicetiletý pacient Pavel Balík se s diabetem potýká již 6 let. „S pumpou už žiji čtyři měsíce a nemůžu si ji vynachválit. S její pomocí si inzulín rovnoměrně aplikuji do těla po celý den a je to daleko komfortnější než dřív. Umožňuje mi to žit aktivněji a více sportovat, třeba teď jezdím hodně na kole,“ uvedl pacient. „Dříve jsem si píchal inzulín čtyřikrát denně, dnes se nemůže stát, že bych si dal málo nebo hodně, vše za mě řídí elektronika.“
Pavel Balík pracuje v Nemocnici Rudolfa a Stefanie Benešov jako terapeut na oddělení léčby návykových chorob a jeho pracovní den je velmi náročný. „Díky takovému malému zařízení mi zbývají i další sily na sport a moje koníčky“, dodává Pavel Balík, první pacient s inzulínovou pumpou v Benešově.

„Všichni diabetici, kteří jsou nuceni aplikovat si inzulín a zvládají vše, si zaslouží náš obdiv, zvláště pak mladí, kteří mají život před sebou s nemocí plnou rizik a komplikací,“ dodala vedoucí lékařka Oddělení diabetologie Nemocnice Rudolfa Stefanie Benešov Helena Hrmová. ⋌(zkl, ball)