Na stavbě se už začínají rýsovat jednotlivé základy budoucího zařízen, které má sloužit výhradně pro léčbu a rekonvalescenci zraněných divokých zvířat. Na ploše tři a půl hektaru tak vznikne malá zvířecí nemocnice s kapacitou asi tisíc léčených zvířat ročně. Ochranáři zde budou schopni léčit všechna divoká žijící nebo migrující zvířata v regionu včetně takových, jako je třeba los nebo rys. V současné stanici po dokončení léčebny zůstane jen její expoziční a výchovná část.

„Postupně docházelo ke zpřísňování veterinárních a hygienických norem a stanice začínala mít problémy s jejich dodržením. Stojí totiž v těsném sousedství hustě obydlené zástavby,“ vysvětlil jeden z důvodů stavby stanice Karel Kříž z ČSOP Vlašim. Doplnil, že případným zánikem stanice by byla ohrožena velmi dobře fungující péče o zraněná zvířata nejen na Benešovsku, ale také Kutnohorsku, Čáslavsku, Pelhřimovsku, Pacovsku a Humpolecku. Východiskem se proto stalo umístění léčebných částí stanice mimo město a vybudování nového moderního zařízení s ochranným pásmem a speciálním režimem v územním plánu města.

„Kompletní rekonstrukce bude trvat přibližně dva roky a peníze na ní poskytne Státní fond životního prostředí, Středočeský krajský úřad a město Vlašim,“ řekl ekolog.
Rozdělení do dvou částí a vznik léčebny pro zraněné živočichy je zásadní změnou v dosavadní patnáctileté historii Podblanického ekocentra ČSOP Vlašim. Na vzniku odloučeného pracoviště získá i expoziční a výchovná část zařízení, které též čeká rekonstrukce. Ta by měla zvířatům zlepšit podmínky pobytu a současně návštěvníkům umožní, aby se dostali k živočichům co nejblíže.

„Výběhy a klece budou větší a přibudou místa sloužící k odpočinku,“ informoval zástupce ochranářů a dodal, že areál bude protkán naučnými a herními prvky. „Navíc se zde mohou také pobavit a strávit příjemné chvíle odpočinku,“ podotkl Kříž s tím, že do léčebné části naopak nebude mít veřejnost přístup.KAREL CHLUMEC