Právě na začátku příštího měsíce se jim totiž značně zkrátí cesta do zaměstnání, škol nebo ke vlakům. Zhotovitel v úvodu nejkrásnějšího měsíce roku předá veřejnosti k užívání novou lávku pro pěší zavěšenou na konstrukci železničního mostu.

„Lávku předáme první týden v květnu,“ potvrdil Lubomír Kysela z firmy Skanska, hlavní koordinátor stavby.

Už teď ale lávka vyvolává řadu reakcí. Přichází s nimi zejména Anna Pavlíková, předsedkyně Osadního výboru Nového Městečka.

„To mohl vymyslet jen chlap, to by ženská nedokázala,“ pozastavovala se v duchu sufražetek nad zapuštěním betonových zábradlí do země na pravém břehu Sázavy. „Proč je chodník zapuštěný pod úroveň silnice, nad tím rozum stojí.“

Vysvětlení poskytl starosta Čerčan Karel Bárta. „Kdyby si paní Pavlíková všimla, tak zábradlí je odizolované do výše silnice. To znamená, že chodník bude postaven v úrovni vozovky.“

A skutečně. Dělníci po čase zahloubení vzniklé při zakládání zábradlí zavezli a chodník nyní upravují zámkovou dlažbou.

Nyní Pavlíková přišla s jinou výtkou. Ocelová lávka je jakési koryto, z něhož nebude vidět.

„Kdyby alespoň v bočnicích lávky byly otvory, jimiž by bylo vidět na řeku,“ povzdychla si s tím, že mnohem horší je, že jsou bočnice hodně vysoké a v zimě, pokud napadne tolik sněhu, jako naposledy, bude obtížné ho přehazovat přes zábradlí. „To mohl vymyslet jen chlap,“ zopakovala bojovně.

I na takovou připomínku má ale starosta Čerčan odpověď. „Lávka se několikrát připomínkovala, a proto je nyní v půlce lomená. Takže z ní voda bez problémů odteče. Pokud jde o uklízení sněhu, po paní Pavlíkové to chtít určitě nebudeme,“ řekl a označil ženu za potížistku.

Ta si však invektivy nehodlá nechat líbit a chystá se na revanš při předávání díla veřejnosti.

Starosta Karel Bárta přislíbil, že předsedkyni Komise pro místní samosprávu Nového Městečka na setkání určitě pozve.