„Povinnost použít při jízdě na D1 ve zmíněném úseku zimní pneumatiky na všech kolech vozidel do 3500 kg a hnací kolech vozidel nad 3500 kg platí od pondělí 1. listopadu do 31. března příštího roku,“ upozornil řidiče Zdeněk Štěpánek, vedoucí benešovského dopravního inspektorátu Policie ČR.

Dopravní značky „Zimní výbava“ a „Zimní výbava-konec“ (kulaté, modré, se symbolem sněhové vločky) jsou určené pro vozidla kategorie M a N při provozu v zimních povětrnostních podmínkách z hlediska použitých pneumatik. Minimální hloubka jejich dezénu je u osobních aut 4 mm a u nákladních 6 mm, protože ojetější pneumatiky ztrácí samočistící efekt a sníh či led drážky zalepuje, čímž se podstatně snižuje přilnavost pneumatiky k vozovce. Snížená adheze tak podstatně zhoršuje vlastnosti vozidla při brzdění i rozjezdech.

Zimní pneumatiky mohou být nouzově nahrazené sněhovými řetězy v případě, že vozovka je v celém úseku pozemní komunikace dostatečně pokrytá sněhovou nebo ledovou vrstvou. Přívěsné vozíky mít zimní pneu nemusí.