Účet za neukázněné řidiče = minimálně 250 tisíc korun za semafor.

Po instalacích dotovaných měřičů rychlosti s preventivní a statistickou úlohou u frekventovaných silnic na Benešovsku utrácí nově i za aktivní světelná zařízení, jež při zaznamenání vozidla překračujícího maximální povolenou rychlost v obci rozsvítí na příjezdu do obytné zástavby červenou.

„Za bezpečnostní opatření v Jírovicích a v Jarkovicích jsme utratili z vlastního rozpočtu 950 tisíc korun. Dopravní situace tam už byla neúnosná,“ vysvětlil Daniel Štěpánek, starosta Bystřice, pod jejíž městský úřad uvedené obce spadají.

V obou směrech přibržďují rychle jedoucí vozidla semafory a preventivně působí také měřiče rychlosti. Na jejich nákup radnice použila peníze, které inkasovala za prodej městského pozemku v Jarkovicích. Respektování světelných signálů namátkově kontrolují městští strážníci.

„Nechávali jsme si dělat studie, podle níž by bylo vhodné přidat na příjezdech do Bystřice a i do Líšna na silnici II/111 ukazatele rychlosti. V okolních obcích a osadách, kde nejsou přehledné úseky svádějící řidiče k vyšší rychlosti, zatím měřiče rychlosti nejsou potřeba,“ doplnil bystřický starosta.

V nedalekém Neveklově číhají na rychlé motoristy chytré semafory v Benešovské a v Pražské ulici. „Semafory s částečnou dotací, z nichž každý stál 250 tisíc korun, svůj účel plní velmi dobře. Snad se podaří, že i v letní sezóně je motoristé budou respektovat,“ konstatoval neveklovský místostarosta Karel Šebek.

„Neukázněných řidičů je pořád ještě dost a snad si policie došlápne na jezdce vyjíždějící z města stovkou. Když řidič omezení rychlosti nerespektuje, měl by rychle následovat trest. Přispělo by to ke zklidnění dopravy,“ dodal Karel Šebek. větelné retardéry fungují už dlouho ve Voticích a na okrajích Sedlčan.