„Ostatní dívky z operačního střediska účast zavrhly. S kamarádkou Klárou Pfeiffer jsme si řekly, že pro tu srandu to určitě zato stojí. Vyhecovaly jsme se vzájemně a poslaly benešovskému sdružení hasičů přihlášky,“ objasnila s úsměvem Dana Hrmová počátek postupu na pódium konopišťského amfiteátru.

Kolegyni porota při neveřejném castingu nevybrala, ale o postupu Dany do finále personál kladenského operačního střediska ví.

„Perou se o dovolenou, kdo se na Konopiště přijede podívat. Výprava z Kladna bude početná,“ ujistila s nadsázkou pětadvacetiletá absolventka gymnázia ve Slaném, která působí u hasičů tři roky.

„My operátorky přebíráme hovory od lidí v tísní, kteří nejen potřebují uhasit dům, ale například i těch, kteří si zablokovali telefon a dovolali se jen na tísňovou linku,“ nastínila finalistka v krátkosti náplň dvanáctihodinových směn operátorů tísňových linek 112 a 150.

„Přebíráme zprávy od jednotek na výjezdu, ordinujeme po telefonu a pomáháme zásahovým jednotkám. Například s místopisnou orientací. Máme před sebou několik monitorů. Lokalizujeme člověka v tísni a musíme si s ním ujasnit orientační body pro navigaci zachránců,“ upřesnila Dana Hrmová.

Finalistka zužitkuje znalost bojového umění

Operátorka kladenského operačního střediska HZS Dana Hrmová, jejíž jazykovou specializací na tísňové lince 112 je angličtina a učila se německy, francouzsky i rusky, zužitkuje při volné disciplíně soutěže o titul hasičské miss, možná i něco málo z japonštiny.

„Při volné disciplíně znázorním boj s ohněm, při němž poběžím hasit a sparingpartner v kostýmu ohnivého muže zpodobní zuřící živel. Při boji předvedeme freestylovou sestavu z bojového umění, při níž, jak jinak, dobro zvítězí,“ popsala Dana Hrmová své pódiové vystoupení připravované na sobotu 21. května.

„Finále v zaplněném amfiteátru na Konopišti mě neděsí mě. Lidé dokáží dodat energii. Budu mít v hledišti známé a tak se těším, že to budeme brát všichni s humorem. Spíše se děsím malého pódia, aby přítel neskončil v zápalu boje dole v příkopu,“ svěřila se účastnice soutěže miss, která všem hasičům vzkázala: „ Přeji jim pevné nervy s lidičkami i s námi na operačním středisku.“