K trojici domácích, kterou lidé znají jmény a běžně je potkávají, patří ještě čtvrtý M.K., který má pobývat v dětském domově, z něhož opakovaně utíká do Neustupova. Ten má na svědomí minimálně 19 přiznaných krádeží.

Na vrub party, k níž se přidávají i některé místní dívenky, spadá i úmyslné poškozování majetku, vulgární nadávky, vypouštění pneumatik představitelům radnice i další lumpárny a schválnosti.

„Když jsem jejich počínání začal oficiálně řešit, začali mi v noci v půl druhé, v půl třetí, zvonit na domovní zvonek. Nikdy jsem je nechytil, jen viděl, jak utíkají do tmy. Přestalo to, když jsem si ke dveřím namontoval kameru,“ prohlásil jeden z přítomných při veřejném zasedání zastupitelstva, jehož stěžejním programem byla neudržitelná bezpečnostní situace v městečku.

„A o tom vypuštění pneumatik u auta při pohřbu víte všichni,“ dodal. „Pověsit je na strom a zmlátit basebalovou pálkou,“ navrhl přítomný senior.

Neúnosnou situaci v městečku projednávali zastupitelé při veřejném zasedání za přítomnosti více než dvaceti občanů, z nichž jednání někteří sledovali z chodby, protože se do místnosti úřadu městyse nevešli. Zároveň se lidé ptali, proč policie proti nezletilým výtržníkům, záškolákům a zlodějíčkům rázně nezasáhne.

„Chycený pachatel se přiznal k devatenácti krádežím. V rámci hlídkové služby sem jezdíme často, ale když vidí naše služební auto, zdrhají do polí,“ vysvětlil jeden z policistů votického obvodního oddělení, který byl na zasedání delegovaný nadřízenými.

„To je pravda. Musím se policistů zastat, že tady jsou často a nemohou tady být pořád,“ konstatoval představitel městyse.

Mizí hlavně nářadí, kabely a okapy
Partička kradla na soukromých pozemcích, v kůlnách a stodolách především kabely a barevné kovy, které končily ve výkupech druhotných surovin. Asi třikrát je prodali do votické sběrny, a když je s dalším lupem její zaměstnanec vyhodil, začali je vozit do Příčov u Sedlčan.

„Vždyť je přeci mají legitimovat, když od nich vykupují železo?“ podivil se neustupovský senior.

„To je sice pravda, ale například cena výkupní mědi je na nějaké úrovni. Dotyčnému se nabídne vykoupení bez papírů za polovic. A šrot se zaeviduje na jméno někoho jiného,“ poodhalil nezákonné praktiky policista.

Obyvatelé městečka cítí bezmoc, když je lumpové okrádají. „I ve dne nám vlezli do baráku, do předsíně, ale radši jsme nic nehlásili, aby se nám nepomstili. Teď se bojíme a zamykáme i ve dne,“ upozornila plénum jedna žen.

„Nám ten M. vlezl na zahradu, a když jsem na něj zavolala, co tam pohledává, tak mi ten kluk vynadal tak vulgárně, že to tady nemůžu říkat nahlas,“ dodala další přítomná obyvatelka.

Lidi nechápou rozhodnutí soudu
Čtyřlístek nedospělých grázlíků M.K., R.N., J.N. a M. má na kontě fyzické napadení a následné soudní jednání. „Soudkyně D. po půlhodinovém rozhovoru s tím násilníkem pravila, že je přesvědčená, že působí seriózním dojmem a pustila ho,“ podotkla další z žen, jejíž syn po setkání s uvedenými grázlíky odešel s přeraženým nosem.

„Nastěhovat soudkyni k nim na chodbu, ať pozná, co jsou zač, jak jsou seriózní,“ zvolal bojovně důchodce a připomněl nedávné „vesnické řešení“ problémového obyvatele v nedaleké osadě Borek.

„S ním byly pořád nějaké problémy, vždyť už několikrát seděl. Tak se chlapi domluvili, dostal přes hubu a od té doby je v Borku klid,“ líčil uspokojeně. „Jo, a voni nás udají a ještě budou popotahovat nás,“ oponoval mu jiný neustupovský obyvatel. „Koho se vlastně zastávají soudci? Slušných lidí ne,“ dodal.

Jedna z přítomných úřednic státní správy, která čekala na projednání změny územního o plánu, jež také byla na programu zasedání, občany upozornila, že možná pomůže neustále písemné dávání podnětu k prošetření podle správního řádu.

Zároveň ale varovala, že je potřeba osobní statečnosti při případné odvetě, protože pachatel má na rozdíl od oznamovatele právo nahlížet do spisu, dělat si výpisky nebo žádat o kopie. „A vy můžete pouze požádat o zprávu, jakým způsobem úřad váš podnět vyřídil,“ dodala.

„Nálada v obci je mizerná. To se čeká, až se stane něco horšího?“ zvolal další z přítomných. Vzápětí jiný občan navrhl, aby se Neustupov obrátil na právníky Svazu obcí a měst, kteří by podle jeho mínění mohli městysi pomoci.

Jak se zbavit nepřizpůsobivých?
Problematická rodina mladých výtržníků bydlí v obecním objektu. Zpravidla k nevoli místních uhradí nájem v posledním možném termínu, takže radnice nemá šanci ukončit nájemní smlouvu z důvodu neplacení.

„A co takhle začít jako opravovat barák, aby se museli vystěhovat jinám?“ navrhl další z rozlobených obyvatel. „To bychom jim museli zajistit náhradní bydlení, to je k ničemu,“ vetoval nešťastný nápad jiný muž.

Přítomná účastnice jednání připomněla smutný osud osamělé stařenky H. z Bořetic, kterou údajně výtržníci nezvaně navštěvovali. „Otravovali jí tak dlouho, až se dostala do blázince, kde zemřela,“ připomněla všem.

Chtějí jednat s šéfem policistů
„Tak bychom se dohodli, že pozveme z Benešova na jednání vedoucího územního odboru Mareše,“ uzavřel téměř hodinovou diskuzi starosta Neustupova. „A nic se dít nebude,“ utrousil skepticky chatař, jehož údajně vykradli už dvakrát.