VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mezi dárci nebyl za 15 let jediný nositel viru HIV

Benešov /FOTOGALERIE/- Při středečním předávání stříbrných a zlatých Janského plaket bezpříspěvkovým dárcům krve se primář hematologie a transfúzní stanice Vladimír Bouček pochlubil, že v loňském roce do registru benešovské nemocnice přibylo 750 nových poskytovatelů nejvzácnější tekutiny.

1.4.2011
SDÍLEJ:

Primář hematologie a transfúzní stanice Vladimír Bouček osobně všem oceněným dárcům poděkoval.Foto: Deník/ Ladislav Jerie

„Kádr osvědčených dárců krve se drží a přibývají další, takže nemáme takové problémy, jako v jiných regionech. Darovat krev chodí celé rodinné klany a navíc k nám nyní jezdí i obyvatelé z Říčanska, pro něž Český červený kříž zajišťuje několikrát měsíčně autobusy,“ uvedl primář.

Dárcům oceněným za 20 nebo 40 odběrů poděkoval za věrnost a ochotu darovat krev. „Bez vás by nemocnice nemohla plnit své poslání,“ konstatoval.
Nový pavilon hematologie a krevní transfúze, jehož stavba začala v areálu Nemocnice Rudolfa a Stefanie letos, by měl začít sloužit potřebám zdravotníků za rok na jaře.

„V únoru má být hotová stavba a několik týdnů bude trvat jeho dovybavení lékařskými přístroji i ostatním novým mobiliářem,“ doplnil Vladimír Bouček.
Současně shromážděným laureátům Janského plakety přiblížil, co se s jejich krví děje po odběru.

"Krev se po vyšetření zpracuje a rozdělí na jednotlivé účinné součásti. Kdysi se používala takzvaná plná transfúze, nyní se aplikují nové přístupy, “ nastínil lékař s tím, že každá složka krve se po očištění využívá zvlášť.

Červené krvinky, jež vážou životodárný kyslík, pomáhají při léčbě chudokrevnosti a při masivních ztrátách krve po poranění nebo při náročných operacích. Bílé krvinky sloužily farmaceutickému průmyslu pro výrobu léků na podporu imunity, ale kvůli technologickým nedostatkům ve výrobě nyní končí ve spalovně.

Krevní destičky požívají lékaři pro pacienty, kteří jich mají nedostatek a nebo je jich vlastni tvorba v lidském těle omezená například při onkologických onemocněních po nasazení chemoterapie. Plazma je využívaná při velkých krevních ztrátách a k podpoře léčby popálenin.

„K průmyslovému zpracování vyvážíme krev do Barcelony, odkud nám Španělé po zpracování recipročně poskytují koncentráty protilátek,“ vysvětlil primář. Krevními konzervami zásobuje benešovské nemocnice i partnerská zdravotnická zařízení v Sedlčanech, Příbrami, Říčanech a v Praze.

Při vyšetřování krve a jejím použití vždy transfúzní stanice znovu kontroluje, aby nedošlo k záměně, její skupinu. Kromě všeobecně známých základních krevních skupiny A, B, AB a O běžně rozeznávají zdravotníci další skupiny D, C, E, K. Prozatím jich je určených přibližně včetně faktorů šedesát, v Benešově při běžné každodenní praxi jich rozlišují zhruba dvacet.

„Je to důležité kvůli takzvané slučitelnosti, aby jí tělo příjemce přijalo a nezačalo kvůli rozdílným znakům vytvářet protilátky,“ podotkl primář Bouček s tím, že složitější kombinace faktorů a krevních znaků konzultují s Národní referenční laboratoří.

Nedílnou součástí vyšetření dárcovské krve je zjišťování infekcí. „Dlouhá léta byly z dárcovství vyloučené osoby, které prodělaly třeba v dětství žloutenku typu A. Sice se všeobecně vědělo, že to je zbytečně přísná diskvalifikace, ale nařízení neměl nikdo vůli zrušit. Až Evropská unie zákaz doporučila zrušit. Pokud ale u potencionálního dárce zjistíme protilátky proti typu B nebo C, což jsou zhruba dva případy za rok, je doživotně pro dárcovství diskvalifikovaný,“ upozornil hematolog.

Kromě stop po sifilisu také laboratoř prověřuje, zda dárce nemá HIV. „Od roku 1986 neevidujeme v naší transfúzní stanici mezi dárci pozitivní záchyt,“ potvrdil Vladimír Bouček.

Autor: Ladislav Jerie

1.4.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Veronika Vrecionová.

Veronika Vrecionová: Vesnickým obchodům a hospodám velmi ublížilo zavedení EET

První akce s názvem Recyklošití v Pyšelích.
40

Staré oděvy se v Pyšelích proměnily v pomůcky pro postižené děti

Zaječický masopust neurčuje církevní kalendář, ale ten muzikantský

Zaječice /FOTOGALERIE/ – I když se už opět tradiční zaječický masopust i letos konal takříkajíc s křížkem po funusu, tedy po Popeleční středě, což je začátek postního období před Velikonocemi vycházející tentokrát na 14. února, jeden z jeho iniciátorů, Martin Láska, má pro tuhle zvláštnost logické vysvětlení.

Velvarským návštěvníkům zazpíval v Benešově kanár

Benešov /FOTOGALERIE/ – Třetiligoví fotbalisté Benešova ani v šestém přípravném zápase neprohráli, tentokrát na své umělé trávě rozstříleli divizní Velvary tenisovým kanárem, když se dvakrát trefil střelec posledních dvou zápasů Michal Rataj (čtyři góly), po jedné brance přidali Engelmann, Turek, Filip a Esomba. „Je to krásný výsledek, ale stále je ve hře spousta nepřesností,“ dodal po vysoké výhře trenér Benešova Roman Veselý. 

Maturitní ples studentů oktávy Gymnázia Benešov

Benešov – Až k maturitnímu plesu se po dlouhém, osmiletém studiu propracovali studenti Gymnázia Benešov. Studentský bál se konal v pátek 16. února v Kulturním domě Karlov a všem při něm zahrála kapela Unisono.

OBRAZEM: Sázavští fotbalisté vyměnili dresy za obleky

Sázava - Fotbalový Klub Kavalier Sázava uspořádal v pátek 16. února tradiční Fotbalový ples. Jako místo konání zvolil místní Společenský dům. O hudební stránku večera se postarala skupina TaHiMel, která svůj úkol zvládla opravdu na výbornou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT