V noci ze soboty na neděli křižovaly lokalitou dvě desítky hasičských vozidel se zapnutými modrými majáky, aby jejich posádky dobrovolných hasičů splnily fyzicky i psychicky náročné úkoly nočního cvičení, na nějž se téměř stovka členů 16 výjezdových jednotek obcí přihlásila dobrovolně. A občas si hrábly až na dno sil.

Na hladký průběh akce dohlížela kopa organizátorů, pořadatelů, rozhodčích z řad dobrovolných, a především u technicky náročnějších disciplín, i profesionálních hasičů pod dohledem okresního starosty „dobráků“ Josefa Páva a ředitele Územního odboru Hasičského záchranného sboru Josefa Setničky.

Zastavení první

Po odjezdu od ješetického kulturního domu, která se po setmění uskutečňovaly po 20 minutách, čekal na posádky požární útok od rybníčku u autobusové zastávky, za niž se ve tmě skrývaly dva cíle. Hasiči museli s pomocí přenosných nebo vestavěných čerpadel v zásahových vozidlech připravit sací a dopravní vedení s dvěma útočnými proudy, přičemž levý se v průběhu stříkání musel nastavovat.

„Pohlídám si především správnou činnost velitele, používání noční signalizace baterkami, instalaci přejezdníků na silnici, po níž běžně projíždí ostatní auta, i chození po správně straně hadicového vedení,“ vysvětlil rozhodčí prvního stanoviště Jiří Černovský, dlouholetý profesionální hasič a velitel benešovské požární stanice.

Zastavení druhé

Na horizontu silničky mezi Ješeticemi a Smilkovem čekal na posádky fyzický zápřah. Přenosit hromadu polen z jedné mety na druhou. „Máme udělat řetěz?“ otázal se hasič znetvořickéjednotky. „To je vaše věc, jak to provedete. Já vám změřím čas,“ konstatoval lakonicky rozhodčí a družstvo se pustilo dopřemísťováníhaldy dřeva.

Zastavení třetí

Na smilkovské návsi si „dobráci“ znovu prověřily fyzickou zdatnost. Museli překonat opičí lanovou dráhu zavěšenou mezi dvěma stromy a vzápětí šplhat po laně.

Zastavení čtvrté

U rybníku pod smilkovským zámečkem s pomocí injektoru vycucala každá zposádek z hladiny do nádrže postavené nad úrovní čerpání přibližně 1000 litrů vody.

Zastavení páté

Po přesunu polní cestou k Arnoštovicím měli hasiči prokázat znalost poskytování první pomoci v nepřehledném terénu. Nejdříve pod pláštíkem tmy vyhledali v křovinách dvě zraněné osoby.

Jedna figurantka měla „jen“ otevřenou zlomeninu paže, druhá pro změnu dolní končetiny. Při prvotním ošetřování upozorňovali zasahující hasiče profesionální zdravotníci na případná úskalí. Zajistit protišokovou polohu, přikrýt zraněnou proti prochladnutí, udržovat jí při vědomí.

„Já sebou asi taky seknu, i když vím, že je to namaskované, “ připustil mladík v hasičském zásahovém obleku při pohledu na kost trčící z rozevřené rány umocněné náznakem masivního krvácení.

Zastavení šesté

Ve Velkých Heřmanicích se v hasičárně posádky v noci, kdy teplota atakovala bod mrazu, dočkaly světla a tepla. Ale ne pohody. Na stolech měly připravené testy připravené pro prověrku jejich teoretických znalostí.

Zastavení sedmé

Na konci obce „dobráci“ absolvovali opět požární útok. Tentokrát do kopce a s využitím vody z hydrantu z vodovodu ukrytého pod úrovní cesty.

Zastavení osmé

Na asfaltu před nádražím v Heřmaničkách zaduněly služební boty. Neoblíbená pořadová příprava, včetně pochodu, povelů a obratů i prověrka noční signalizace dovolovala členům výjezdových jednotek obcí trochu vydechnout. Ale ne moc. Rozhodčí hodnotili nejen reakce, ale i upravenost zásahové ústroje.

Je 22.25 hodin. Od sousední hospůdky komentujíjizlivými poznámkami snahu dobrovolných hasičů “být připravení bližnímu svému a vlasti ku prospěchu“ rozevlátí opilci.

Zastavení deváté

U rybníčku před Radíčí přišly ke slovu, už po čtvrté, savice, hadice, rozdělovač, proudnice. Předtím je nutný průzkum terénu k objevení cílů na louce.

Zastavení desáté

Nad Českou Sibiří se objevují první náznaky nadcházejícího rozbřesku. Po vyhodnocení noční modré majákové rallye na celý dobrovolný hasičský kontingent, v době, kdy hospodyně vypouští domácí zvířectvo na ranní pastvu a další obyvatelé regionu se chystají třeba do kostela, čeká zaparkování vozidel, kontrola a očištění použitého materiálu, pověšení hadic na sušáky, odložení zásahových uniforem k očistě a možná i zasloužený odpočinek.

1. místo Netvořice
2. místo Ouběnice
3. místo Smilkov, Miličín

NOČNÍ CVIČENÍ NA ČESKÉ SIBIŘI DÁLE ABSOLVOVALI HASIČI ZE SBORŮ:Teplýšovice, Čerčany, Vrchotovy Janovice, Libíň, Sedlec, Velké Heřmanice, Heřmaničky, Kladruby, Vysoký Újezd, Červený Újezd, Ješetice, Domašín (pořadí dle výsledkové listiny OSH).