Studentky zvyklé spíše na jeany nebo volné minisukně se měly na osm dob doprovodné muziky přesunout z nástupové řady do formace na hraně pódia, ale polodlouhá textilie jim bránila v delších krocích.

„To nejde. Já v ní delší krok neudělám,“ zvolala se smíchem hasička Iveta Kuklová z Radošovic na Vlašimsku, jež svou první vycházkovou uniformu nafasovala minulý týden a bude v květnu reprezentovat na pódiu Sbor dobrovolných hasičů Pavlovice.

„Nebojte se! To zvládnete,“ povzbuzovala kandidátky na Miss Iva Šímová, která připravovala choreografii pro konopišťskou prezentaci. „Také počítejte s tím, že v sobotu 21. května zaberou polovinu pódia muzikanti s aparaturou, takže prostor pro vás bude daleko užší a nebudete muset dělat tak dlouhé kroky,“ podotkl přihlížející Josef Páv, starosta pořádajícího krajského sdružení hasičů.

Dívky také měly obavy z mezer dřevěného parketu, jenž pokryje asfaltovou plochu střechy provozního objektu, jež tvoří v amfiteátru pódium.
Projevily starost, aby se při chůzi nezasekly podpatky lodiček do škvír a místo ladného pohybu nepředvedly účastníkům celokrajského setkání nekoordinovaný pád. „Na přikrytí prken parketu už máme připravený koberec,“ zažehnal obavy dívek Josef Páv.

S omezeným prostorem budou finalistky soutěže Miss bojovat nejen při nástupech, promenádě ve vycházkových uniformách i společenských šatech, ale především při volných disciplínách, na něž si každá z účastnic připravuje časově omezený vstup podle svých schopností a možností.

Finalistka Dana Hrmová z kladenského Hasičského záchranného sboru chystá předvedení fiktivního boje z ohněm za pomoci bojových umění. Zuřící živel jí nahradí sparing partner. Také proto si v neděli odkrokovávala přidělený prostor, aby se s kopy i úhybnými manévry oba partneři na pódium vešli.

Podobný problém řešila i Iveta Kuklová, která si pro dynamickou ukázku hašení s pomocí ruční džberové stříkačky pozve na pomoc děti. Podobný záměr efektivní podívané chystá také Tereza Šachová z příbramských Březových Hor. Další finalistka, Karolína Krotilová z Velké u Kamýku nad Vltavou, chce porotu zaujmout s využitím dlouholetého působení ve folklórním souboru.

„Už v tuto chvíli jste vítězkami všechny, které jste postoupily do finále,“ konstatoval krajský starosta dobrovolných hasičů Josef Páv, jenž prozradil i překvapující informaci ze zákulisí příprav oslav.

Do soutěže družstev s historickými stříkačkami, jež bude rovněž součástí květnového hasičského dne na Konopišti, se kromě posádek z Holandska, Slovenska, Polska a Maďarska představí v historických uniformách také vedení Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska v čele s republikovým starostou Karlem Richterem.

Do 15. května lze hlasovat v anketě Miss sympatie čtenářů Deníku nebo zasílat do redakce Benešovského deníku fotografie přihlášených dívek vystřižené z novin.