Mimořádná situace se týká především cestujících z Neveklovska, Netvořicka a Týnecka.

Do odvolání, předběžně středy 26. ledna, pendlují mezi železničními stanicemi Měchenice a Vrané nad Vltavou mimořádné vlaky, které zastupují přerušené autobusové příměstské spoje.

V obou uvdených stanicích na vlak čekají autobusové linky ve směru do centra metropole i ve směru Davle a Štěchovice, přičemž interval kyvadlové vlakové dopravy je zhruba půl hodiny. Některé vybrané spoje pokračují z Vraného nad Vltavou jako linka S80 přes Braník a Vršovice do stanice Praha hlavní nádraží.

Náhradní pendlující soupravu tvoří jednotka Regionova, v přepravních špičkách posílená o další motorový a přípojný vůz. Po dobu provozu mimořádných vlaků byla ve stanici Měchenice zrušená noční výluka služby dopravních zaměstnanců.

K předcházejícímu zavalení silnice spojující Slapy s Prahou na levém vltavském břehu došlo minulý pátek, kdy se po oblevě a souběžném vytrvalém dešti uvolnil a vozovce roztříštil skalní masiv mezi Štěchovicemi a Davlí. Autobusových linky byly odkloněné přes Petrov, Jílové u Prahy, Kamenný Přívoz a Hradištko.

S využitím informací webu Posázavského Pacifiku