Hasiči na raftu na řece, figurant plovoucí pod jezem ve vodním válci. Čas potřebný pro vyrvání bezvládné osoby ze spárů vodního živlu přes 6 minut. Při použití zabudované lanovky jen přibližně dvě minuty.

Včera odpoledne předvedli benešovští profesionální hasiči a členové Akreditované školy vodácké záchrany praktické využití záchranných úchytů a lanových prvků na nebezpečném jezu, který si téměř každý rok vyžádá daň nejvyšší. Splav v Českém Šternberku byl bezpečnostními prvky vybavený jako první v republice.

„Záchranu vodáků s využitím zabudovaných prvků jsme nacvičovali dva dni předem a zdá se, že dobře. Hasiči, kteří se k doplnění odbornosti přihlásili dobrovolně, jsou ze všech tří směn,“ uvedl velitel zásahu Martin Kučera s tím, že je ještě potřebné dopilovat koordinaci úkonů při jednotlivých způsobech vytahování osob zpod jezu.

Spolupráce s Vodáckou školou záchrany začala podle Josefa Setničky, ředitele benešovského územního odboru HZS, už vloni a letos se prohloubila.

„I díky tomu jsme do výbavy benešovské požární stanice pořídili nový raft. Podobné vybavení mají i na Berounce. Výcvik záchrany osob u nebezpečného jezu se stane součástí odborné přípravy profesionálních hasičů,“ dodal jejich ředitel s tím, že výcvik absolvují i vlašimští hasiči a postupně dobrovolní kolegové z jednotek JPO II.