VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zlomené křídlo káněti zafixovala veterinářka kostním drátem

Xaverov – Na okraji pole u Xaverova bylo nalezená zraněná káně.  „ Lidé, kteří ji našli, zcela správně zavolali na náš pohotovostní telefon, podle instrukcí káni odchytili a dopravili až k nám do stanice," informovala Lucie Bohatá ze Záchranná stanice pro živočichy ZO ČSOP Vlašim.

10.3.2014
SDÍLEJ:

Poraněnému káněti zafixovala veterinářka veterinářka Martina Vondráčková zlomené křídlo kostním drátem. Foto: Lucie Bohatá,ČSOP Vlašim

Po veterinární prohlídce se u dravce potvrdila stará otevřená zlomenina pažní kosti u levého křídla.

„Zranění bylo tak vážné, že káně měla dvě možnosti. Rozhodovali jsme se mezi amputací a osteosyntézou – operací, která by mohla křídlo zachránit," vysvětlila veterinářka    Martina Vondráčková, která káni operovala.

Při chirurgickém zákroku musela být odstraněná odumřelá část kosti a tím vznikla zhruba centimetrová mezera mezi zlomenými konci pažní kosti.

K srůstu kosti a navrácení funkčnosti křídla bylo potřeba provést fixaci končetiny pomocí kostního drátu, který spojuje zlomené konce.

Při hojení zlomeniny se kolem poškozené kosti začne vytvářet vazivová tkáň, která se později přemění na kostní svalek a tak spojí zlomené konce dohromady. 

„Po upevnění hřebu a zašití rány nás čekala noc plná napětí, zda se káně z narkózy vzpamatuje. Rozhodně se nadá říci, že by první dny po operaci probíhali dle našich představ. Když se káně po operaci probudila, byla apatická, takřka bez chuti do života," popsala  Lucie Bohatá další hodiny po ošetření  ptáka.

Tento stav trval po dobu dvou dnů, kdy byly káni podávány infuze a látky tlumící bolest.

Třetí den po operaci při ranní kontrole zvířat čekalo ochránce zvířat milé překvapení. Káně seděla na větvi, svým zobákem si opečovávala pírka a v očích měla jiskřičku života.

„Po dobu dalších čtyř dnů jsme ji museli ručně krmit, jelikož nejevila sebemenší zájem o potravu. Když jsme jí šestý  pooperační den dali do karanténní klece kus masa, zaujatě se na kus kuřete zadívala. Jakmile jsme popošli tak, aby nás neviděla, hned se do masa pustila. Večer v kleci zbyly jen obrané kosti,"  upřesnila ochránkyně.

Desátý den po operaci skončila antibiotická terapie a dravec byl přemístěný do venkovní voliéry, která pro ni má příjemnější podmínky na zotavování. Po téměř měsíci od operace káně sedí po většinu dne se zafixovaným křídlem na větvi a vyhlíží ostatní dravce nad rozlehlou loukou.

„I když ještě zdaleka nemá káně  vyhráno, svým apetitem a znovu nabytou chutí do života nám dokazuje, jak se takovéto zákroky vyplácí. Za týden by se měl uskutečnit kontrolní rentgen, kde bude přesně vidět, do jaké míry se zlomenina úspěšně hojí," dodala Lucie Bohatá.

Autor: Ladislav Jerie

10.3.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Týnec byl produktivnější než Teplýšovice

I. A třída: Divišov - Vyšehořovice 0:2
4

Divišovská Jawa Vyšehořovice nepřejela

Na hradě Český Šternberk ožily historické postavy

Český Šternberk - Na vlastní oči se v doprovodu historických osobností z rodu Sternbergů seznámili zájemci s historií hradu Český Šternberk. V sobotu 21. října mohli přítomní navštívit komentovanou prohlídku, při které se potkali třeba s rodiči současných majitelů hradu nebo s Václavem ze Sternberga.

Děti pouštěly draky nad sázavským kopcem Skřivánek

Sázava - Sobotní slunečné odpoledne přímo vybízelo k účasti na Drakiádě v Sázavě, kterou pořádalo místní Rodinné Centrum Putti na kopci Skřivánek.

Votice potřetí za sebou doma prohrály

Votice – V 11. kole fotbalové I. A třídy ve skupině A nestačily Votice na umělé trávě na lídra tabulky z Hřebče, ale zápas se musel divákům líbit, když viděli řadu šancí.

Podnapilá žena obtěžovala sousedku v Jankově

Jankov - Podnapilá žena v Jankově se nedala odbýt a stále se snažila dostat do domu sousedky, která byla v tu dobu zamčená u sebe doma. Proto v sobotu 21. října kolem 17. hodiny vyjely do ulice Karlova složky integrovaného záchranného systému. Před samotným příjezdem na místě hlídkovala státní policie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení