Mechanizmy, jejich obsluha a další pracovníci zimní údržby se harmonogramem důležitosti komunikací při odstraňování a zmírňování závad způsobených povětrnostními vlivy řídí. Ale mohou zasáhnout na jiných místech také operativně v případě, že se například po oblevě objeví ledová plotna.

„Obyvatelé Benešova, kde zimní údržbu zajišťujeme, nás mají možnost na náhlé zhoršení schůdnosti nebo sjízdnosti upozornit prostřednictvím odkazu na našich webových stránkách," ujistil Bohumil Rataj, ředitel Technických služeb Benešov.

„Nejjednodušší a neoperativnější je však k nám zavolat," upřesnil. Zaměstnanci technických služeb mají automatickou povinnost závady způsobené sněhem či ledem hlásit.

„Ne však v případě, že když se ráno ve čtyři hodiny probudí a mají před prahem po celonočních přeháňkách trochu sněhu. Na jeho odstranění máme časové limity. Technika vyjíždí nejdříve do ulic nejdůležitější pro dopravní obslužnost a veřejnou dopravu," upozornil Bohumil Rataj.

Pro město Votice zajišťuje úklid komunikací od sněhu a ledu společnost Compag.

„Vozový park máme obměněný a předpokládám, že plán zimní údržby se nijak zásadně měnit nebude. Jednat o něm s radnicí budeme příští týden," vysvětlil ředitel společnosti Jiří Kymla. „Zřejmě zazní požadavek snížit objem solení a nahradit ho jiným posypovým materiálem," nastínil.

Ve středu 9. října ráno nebyly na silnicích regionu hlášené žádné vážnější nehody, vlaky jezdily včas.