„Od pondělí do středy se mohli žáci některých základních škol setkávat s policisty, kteří v ranních a odpoledních hodinách hlídkovali v blízkosti vytipovaných přechodů pro chodce. Dohlíželi na to, aby děti dbaly základních pravidel a přecházely vozovku bezpečně," uvedla Eva Stulíková, mluvčí benešovské policie.

Žáci dvou třetích tříd Základní školy Na Karlově si navíc osvěžili své znalosti z dopravy i v rámci výuky. Ve středu si je zopakovali s preventistkou oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie Středočeského kraje a také krajským koordinátorem BESIP Miroslavem Poláchem.

V úvodu se děti od koordinátora dozvěděly, co zkratka BESIP vlastně znamená.

Zopakovaly si základní pravidla bezpečného přecházení vozovky, a také jak se správně chovat při nastupování a vystupování z vozidla a autobusu i při jízdě na kole.

Policistka jim zase vhodnou formou připomněla nutnost a základní pravidla bezpečného poutání ve vozidle a zároveň jim pustila videa s nasimulovanými situacemi.

„Děti tak mohly názorně vidět, co by se jim nebo jejich blízkým mohlo stát, kdyby se nepřipoutali, anebo se připoutali špatně. Poměrně zaskočené byly i situací, při které ve vozidle bezprostředně po nárazu létají vzduchem PET lahve a další předměty původně umístěné za zadním sklem bez mříže," upřesnila Eva Stulíková.

Následoval cvičný test, ve kterém si zábavnou formou ověřily své dosud získané znalosti.

Závěrem jim krajský koordinátor Miroslav Polách o zopakoval zásadu „Vidět a být viděn" a zdůraznil, jak je nutné, aby byli účastníci silničního provozu, kteří jsou nejvíce zranitelní, označení při pohybu v silničním provozu reflexními prvky.

Předlohu novely, která by povinnost mít na oblečení výrazně viditelné prvky nebo doplňky, jež by odrážely světlo, nařizovala chodcům za sníženého viditelnosti, projednávají výbory zákonodárného sboru a resortní ministerstvo předpokládá, že by mohla platit už na podzim.

„O potřebě využívat reflexní prvky se děti přesvědčily hned vzápětí. V jedné z interaktivních aplikací si mohly například prohlédnout, na jak velkou vzdálenost je vidět osvětlená a neosvětlená osoba za různého počasí, a jaký problém s tím mohou mít řidiči motorových vozidel," podotkla policejní mluvčí.

Děti byly pozorné a aktivně se zapojovaly do výuky.

Za odměnu proto dostaly drobné dárky v podobě reflexní pásky na oděv a „úkolníčku" s logem projektu.

„Další akce Zebra se za tebe nerozhlédne zavítá mezi benešovské školáky v září hned po letních prázdninách," přislíbila policistka Eva Stulíková.