Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vyšší výskyt roztočů u včel nemá vliv na kvalitu medu

Benešov – Letos na jaře se mnozí včelaři potýkali s důsledky varroázy ve svých včelstvech. Ke zhoršení situace přispěla mírná loňská i letošní zima, kdy roztoči měli vhodné podmínky pro množení.

28.4.2015
SDÍLEJ:

Předání odznaku "Zasloužilý včelařský pracovník". Zleva František Hlaváček z Vlašimi a Jan Šíma z Benešova, předává MVDr. Miloslav Peroutka.Foto: archiv Hanky Chmelové

„Na kvalitu medu nemá onemocnění vliv. Pouze oslabuje včelstva, která pak mají menší snůšku medu. V krajním případě při velkém přemnožení mohou včelstva i zkolabovat," upozornila Hanka Chmelová, jednatelka benešovské základní organizace Českého svazu včelařů.

Ke komplikované situaci přispěl i výskyt moru včelího plodu, který se v minulém roce na Benešovsku objevil na několika stanovištích a řada včelstev musela být kvůli tomu zlikvidovaná spálením. V jejich okolí vytyčila veterinární správa ochranné pásmo, kde provádí zvýšený dohled nad zdravotním stavem tamních včelstev.

Nákazová situace na Benešovsku byla také jedním z témat víkendové okresní konference včelařů.

Když se včelaři ohlíželi za uplynulými obdobími, všímali si obětavé práce některých svých kolegů a jako poděkování za jejich aktivitu jim byla udělená vyznamenání.

Mezi nejvyšší vyznamenání Českého svazu včelařů se řadí odznak „Zasloužilý včelařský pracovník", který převzali včelaři Jan Šíma, předseda základní organizace v Benešově, a František Hlaváček z Vlašimi, předseda okresní organizace Benešov.

Na okresní konferenci, která se koná jednou za pět let, vyhodnotili také svou činnost v uplynulém období, a zvolili si zástupce na příštích pět let, jejichž úkolem bude i nadále zajišťovat bezproblémový chod včelařských organizací na Benešovsku. Těm se daří postupně získávat mladé kolegy.

Pro včelaření se daří získávat mládež

Letos se mezi zástupci včelařů z okresu objevila řada nových mladých tváří, členská základna se v posledních letech mírně omlazuje a snad je to i zásluha řady včelařských kroužků mládeže, které se na popularizaci včelařství u těch nejmladších ročníků podílejí značnou měrou.

„Velmi úspěšný je včelařský kroužek mládeže z Vlašimi. Tamní děti se pod vedením Františka Hlaváčka pravidelně úspěšně zúčastňují řady soutěží se včelařskou tématikou," připomněla jednatelka benešovských včelařů Hanka Chmelová.

Od minulého roku jsou dva včelařské kroužky i v Benešově. Další fungují při organizacích v Načeradci, Netvořicích a Trhovém Štěpánově.

O med a o včelky je v poslední době mezi veřejností velký zájem, což všechny včelaře samozřejmě těší. O zájmu svědčí například neustále se zvyšující návštěvnost v expozici Včelí svět v obci Hulice, která je pro veřejnost otevřena od roku 2012.

V minulém roce byla otevřená rozhledna Špulka na vrchu Březák u obce Lbosín a Lbosín a i tam se mohou návštěvníci seznámit se životem včel na jednom ze stanovišť naučné stezky na cestě k rozhledně.

Seznam oceněných. 

Zasloužilý včelařský pracovník republikového výboru ČSV
Jan Šíma (ZO Benešov)
František Hlaváček (ZO Vlašim)

Vzorný včelařský pracovník republikového výboru ČSV
Ing. Milan PLAŠTIAK ( ZO Louňovice pod Blaníkem)
Ing. Zdeněk RYŠÁNEK (ZO Vlašim)
Ing .Pavel RUDOLSKÝ (ZO Vrchotovy Janovice)

Odznak vzorný včelař okresního výboru ČSV Benešov
Ing. Hanka CHMELOVÁ (ZO Benešov)
Marta STIBŮRKOVÁ (ZO Krňany )
Zdeněk DVOŘÁK (ZO Bystřice)
Antonín TŮMA (ZO Netvořice)
Petr STEJSKAL (ZO Týnec nad Sázavou)
Josef BAREK (ZO Týnec nad Sázavou)
František HAVLÍČEK (ZO Trhový Štěpánov)

Čestné uznání okresního výboru ČSV Benešov
Přemek PETRÁK ( ZO Neveklov )
Ing. Pavel MALEČEK (ZO Čechtice )
Petr DVOŘÁK (ZO Dolní Kralovice)
Lukáš ZAJÍČEK (ZO Pyšely)

Autor: Ladislav Jerie

28.4.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sebastian Reiter se narodil 13. října v 6.07 šťastným rodičům Janě Zikešové a Vítězslavu Reiterovi. Při narození malý chlapeček vážil 3 050 gramů a měřil 50 centimetrů. Starší sestřička Isabela Zikešová (2,5) se setká s bratříčkem doma v Mnichovicích.
5

Právě jsme se narodili

Účast byla velká. Chotýšanští voliči stáli na volby frontu
8

Účast byla velká. Chotýšanští voliči stáli na volby frontu

Volit chodí struhařovští i před návštěvou hospody

Struhařov - Účast při prvním dnu voleb do Poslanecké sněmovny byla ve Struhařově velká. Alespoň podle volební komise, která se s takovým zájmem v minulosti nesetkala.

Více mladých chodí k volbám ve Vlašimi

Vlašim - Mladých voličů je více. O tom jsou přesvědčeni předsedající ve volebních komisích, kteří v pátek usedli ve vlašimském gymnáziu. Volit v rámci volebního okrsku 7 a 10 přišlo, podle nich, v porovnání s jinými volbami celkově více lidí.

Za volební lístek hnutí dostanou pivo zdarma

Domašín - V domašínské hospůdce pojali volby netradičně. Ti, kteří donesou volební lístek hnutí ANO, dostanou jedno pivo zdarma. "Někdo rozdává koblihy, já zase pivo," řekl majitel domašínské hospody. Toho využil i jeden z voličů, který v pátek 20. října do hospody v Domašíně dorazil přímo z volební místnosti, která sídlí v blízké hasičské zbrojnici. Zde volí vlašimští za volební okrsek číslo 11.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení