VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraj dal Bystřici výpověď z letiště a teď chce, aby ho ještě rok provozovala

Bystřice – V kauze výpovědi smlouvy mezi Středočeským krajem a městem Bystřice o provozování letiště Benešov došlo k překvapivému zvratu.

9.10.2015 AKTUALIZOVÁNO 13.10.2015
SDÍLEJ:

Letiště Benešov v Nesvačilech má licenci na mezinárodní provoz. Kdo ho bude od 1. prosince z věže, která je v majetku města, řídit, není jasné. Bystřice chce smlouvu na déle než rok, kraj nemá provozovatele s licencí. Foto: Deník/ Ladislav Jerie

V červenci středočeští radní rozhodli o vypovězení smlouvy u výpůjčce letiště, která Bystřici zaručovala právo prostřednictvím své příspěvkové organizace zajišťovat provoz.

Koncem srpna starosta města Daniel Štěpánek výpověď převzal a nyní zase kraj město žádá, aby souhlasilo s prodloužením smlouvy o jeden rok.

Kraj totiž nemá vybraného nového nájemce s licencí pro řízení provozu na letišti s mezinárodním provozem a od 1. prosince by nemohla v Nesvačilech startovat a přistávat sportovní ani komerční letadla.

O nabídce kraje jednali ve středu odpoledne bystřičtí zastupitelé na veřejném zasedání. Jejich stanovisko shrnul starosta Daniel Štěpánek.

Bystřice nechce smlouvu jen na rok

„Zastupitelé pověřili vedení města dalším jednáním s tím, že by rádi jednali o prodloužení platnosti smlouvy o výpůjčce Letiště Benešov v Nesvačilech na provozování nejenom na jeden rok do 30. listopadu příštího roku, ale na i delší dobu," uvedl Daniel Štěpánek.

„Padalo tam několik časových termínů, ale nebylo přijaté žádné usnesení, které by se týkalo času. V každém případě město Bystřice by rádo provozovalo nadále letiště. Kraji bylo zaslané i stanovisko k pronájmu nemovitostí na letišti," konstatoval starosta.

„Srpnové výpověď končí na konci listopadu. Město se nebrání nějaké dohodě, aby kraj vzal zpět výpověď. Navazuje to na jednotlivá jednání, aby město mohlo dále letiště provozovat. Překvapilo nás, že platnost prodloužení by byla jenom na rok, tím se jen problém oddaluje," potvrdil Daniel Štěpánek.

Zastupitelé chtěli vysvětlení

Kauza Letiště Benešov v Nesvačilech se projednávala i při zasedání krajského zastupitelstva, kde požadoval po hejtmanovi zdůvodnění krajský zastupitel Petr Stříbrnský.

„Na základě usnesení rady došlo k ukončení nájemní smlouvy s Bystřicí. Bohužel, i když jsem si vyžádal materiály, tak nejsem schopen na dotazy, které mi byly položeny ze strany občanů, odpovědět, z jakého důvodu, jaké další záměry má kraj s letištěm. Není tam nikde vidět, jestli bylo jednáno s Úřadem pro civilní letectví a jestli je zabezpečený provozovatel s platnou licencí po uplynutí nájmu letiště," uvedl Petr Stříbrnský.

Hejtman výpověď obhajoval

Hejtman Miloš Petera kromě jiného odpověděl: „Standardně jako majitel a dobrý hospodář bychom jednou za čas měli udělat nové výběrové řízení na provoz letiště. To nastalo teď, protože ta smlouva je dlouhodobá," uvedl Miloš Petera.

„Obrátili se na mě někteří lidé, že ten areál není udržován tak, jak by měl být. A druhá věc je, že se tam projevovaly soukromé zájmy nějakých subjektů, které tam mají soukromé pozemky, stavějí si tam hangáry a využívají to letiště. Proto jsme k tomu přistoupili," zdůvodnil vypovězení dlouhodobé smlouvy.

„Já jsem o tom mluvil s panem starostou i s panem místostarostou. My jsme zveřejnili záměr. Záměr bude viset 30 dnů na úřední desce. Potom bude vypsáno výběroví řízení a já předpokládám, že město Bystřice se přihlásí do výběrového řízení. Řekl jsem panu starostovi – za těch podmínek, které budou stanoveny v záměru," pokračoval hejtman.

Od podzimu se cvičí Číňané

„Samozřejmě my máme zájem, aby tam letiště zůstalo, protože už jenom proto, že tam je škola letectví, která spolupracuje s Čínou a má tam vychovávat od podzimu čínské piloty, takže ten záměr je," potvrdil Miloš Petera.

„Jestli by se ztratil statut mezinárodního letiště, na to pamatují předpisy, že v případě, že dva měsíce dopředu zveřejníme, že končí nájemní smlouvy a nemáme nového provozovatele, který má licenci, tak tuto povinnost, tak jak mi to vysvětlili právníci, přebírá stát do doby, než bude nový subjekt, který bude mít licenci," upřesnil středočeský hejtman.

Asi bude muset nastoupit stát

„To jsem řekl i panu starostovi. Nabídl jsem mu, že do ukončení výběrového řízení máme zájem, abychom s ním prodloužili smlouvu o další rok, ale už to bude na dobu určitou. S tím, že pokud s tím budou souhlasit, tak bychom si dali termín , kdy by to mělo jít na radu kraje, která by měla rozhodnout o dodatku ke smlouvě na prodloužení a bude tam termín, že do té doby bude dokončeno výběrové řízení," popsal při zasedání středočeských zastupitelů zamýšlený další postup kraje jeho představitel.

„Kdyby město na to nepřistoupilo, tak my oslovíme stát a ten by měl konat z pozice státní správy. Číňané tam nepřijdou, pořád nabídku nemám. Není to tak, že bychom chtěli město vyšachovat, ale nějaký stav tam byl a já si myslím, že po nějaké době je to dobré přesoutěžit," uzavřel hejtman Miloš Petera vysvětlení postupu kraje při zasedání krajského zastupitelstva v úterý 22. září.

Kraj tedy poslal Bystřici výzvu, aby ještě rok letiště provozovala, ale starosta Daniel Štěpánek nedostal ve středu odpoledne v zasedací místnosti městského úřadu mandát, aby krajský návrh akceptoval a podepsal, nýbrž, aby se pokusil získat pro město dlouhodobější smlouvu.

(s využitím Českého rozhlasu – Region)

Autor: Ladislav Jerie

Místo události:
9.10.2015
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 16 000 Kč Obsluha strojů v prádelnách a čistírnách Dělník v prádelně a čistírně (obsluha strojů a zařízení), krejší. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Domov pro seniory pyšely 01, nám. T. G. Masaryka, č.p. 1, 251 67 Pyšely. Informace: Dana Jůzová, +420 323 647 230,323 647 232. Výroba - Výroba Montážní dělník 12 200 Kč Montážní dělníci elektronických zařízení Montážní dělníci elektronických zařízení ( operátor). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 25. Poznámka: Pracoviště Benešov, První kontakt telefonicky.. Pracoviště: D.i.l.an, s.r.o. - benešov, Jana Nohy, č.p. 2048, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Ishtvan Turzai, +420 773 137 075. Výroba - Výroba Obsluha strojů 15 000 Kč Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Pracoviště: Křížov, práce v 3 směnném provozu, pracovní doba 7,5hod na směnu, dělník ve výrobě plastových obalů - obsluha strojů na výrobu , práce v moderním prostředí v zavedené firmě , podnikové prémie, podnikové stravování. Kontaktovat poprvé e-mailem.. Pracoviště: Motoron s.r.o., 257 08 Načeradec. Informace: Hana. Janoušová, +420 777 261 456. Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 25 000 Kč Úředníci ve skladech Skladník/ skladnice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracoviště Čechova ulice, Praxe v oboru.25 dnů dovolené. První kontakt telefonicky nebo e-mailem.. Pracoviště: Perfecta, spol. s r.o., Čechova, č.p. 2123, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Zdeněk Červ, +420 725 688 210.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

KRIMI MIX: Máváním na auta na sebe opilec přitáhl pozornost

Ilustrační foto.

KRÁTCE: Stavba končí, demontáž jeřábu omezí průjezd ulicemi

Hasiči z Božkovic vylovili ze své nádrže stovku kaprů

Božkovice /FOTOGALERIE/ - Kolem stovky kaprů skončilo v kádích na hrázi rybníka v Božkovicích, místní části města Bystřice při výlovu, který i pro obyvatele osady zorganizovali dobrovolní hasiči. „Máme dva rybníky tohle je jeden z nich. Lovíme ho po odbahnění už podruhé,“ vysvětlil Ladislav Beran, jeden z hasičů, správce rybníka.

Lidí bez práce je opět méně

Střední Čechy - Sešup, který v posledních měsících nabírá vývoj nezaměstnanosti ve středních Čechách, nadále mírně pokračuje, a to navzdory stanoviskům ekonomických expertů, kteří prostor pro další pokles nevidí. Úbytek nezaměstnaných sice není velký, ale mírné snižování nezaměstnanosti se zatím nezastavilo.

Hledali podfuk, našli pořádek

Střední Čechy - Vše je v pořádku. Tak se jeví výsledky kontroly oprav silnic, kterou středočeské hejtmanství objednalo v reakci na kritiku z řad opozičních zastupitelů.

OBRAZEM: Golfisté si v Pyšelích užili finálové turnaje

Pyšely - Hned dva finálové turnaje hostil v neděli 14. října Loreta golf club Pyšely. Jako první odstartovalo finále 5. ročníku juniorské ČauČau tour, který pořádají trenéři Kuba Važanský a Bára Vejlupková z Puzzle Golf Academy Loreta. Soutěž je rozdělená do více kategorií - pro malé, velké, začátečníky a již zkušenější hráče.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT