VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraj dal Bystřici výpověď z letiště a teď chce, aby ho ještě rok provozovala

Bystřice – V kauze výpovědi smlouvy mezi Středočeským krajem a městem Bystřice o provozování letiště Benešov došlo k překvapivému zvratu.

9.10.2015 AKTUALIZOVÁNO 13.10.2015
SDÍLEJ:

Letiště Benešov v Nesvačilech má licenci na mezinárodní provoz. Kdo ho bude od 1. prosince z věže, která je v majetku města, řídit, není jasné. Bystřice chce smlouvu na déle než rok, kraj nemá provozovatele s licencí. Foto: Deník/ Ladislav Jerie

V červenci středočeští radní rozhodli o vypovězení smlouvy u výpůjčce letiště, která Bystřici zaručovala právo prostřednictvím své příspěvkové organizace zajišťovat provoz.

Koncem srpna starosta města Daniel Štěpánek výpověď převzal a nyní zase kraj město žádá, aby souhlasilo s prodloužením smlouvy o jeden rok.

Kraj totiž nemá vybraného nového nájemce s licencí pro řízení provozu na letišti s mezinárodním provozem a od 1. prosince by nemohla v Nesvačilech startovat a přistávat sportovní ani komerční letadla.

O nabídce kraje jednali ve středu odpoledne bystřičtí zastupitelé na veřejném zasedání. Jejich stanovisko shrnul starosta Daniel Štěpánek.

Bystřice nechce smlouvu jen na rok

„Zastupitelé pověřili vedení města dalším jednáním s tím, že by rádi jednali o prodloužení platnosti smlouvy o výpůjčce Letiště Benešov v Nesvačilech na provozování nejenom na jeden rok do 30. listopadu příštího roku, ale na i delší dobu," uvedl Daniel Štěpánek.

„Padalo tam několik časových termínů, ale nebylo přijaté žádné usnesení, které by se týkalo času. V každém případě město Bystřice by rádo provozovalo nadále letiště. Kraji bylo zaslané i stanovisko k pronájmu nemovitostí na letišti," konstatoval starosta.

„Srpnové výpověď končí na konci listopadu. Město se nebrání nějaké dohodě, aby kraj vzal zpět výpověď. Navazuje to na jednotlivá jednání, aby město mohlo dále letiště provozovat. Překvapilo nás, že platnost prodloužení by byla jenom na rok, tím se jen problém oddaluje," potvrdil Daniel Štěpánek.

Zastupitelé chtěli vysvětlení

Kauza Letiště Benešov v Nesvačilech se projednávala i při zasedání krajského zastupitelstva, kde požadoval po hejtmanovi zdůvodnění krajský zastupitel Petr Stříbrnský.

„Na základě usnesení rady došlo k ukončení nájemní smlouvy s Bystřicí. Bohužel, i když jsem si vyžádal materiály, tak nejsem schopen na dotazy, které mi byly položeny ze strany občanů, odpovědět, z jakého důvodu, jaké další záměry má kraj s letištěm. Není tam nikde vidět, jestli bylo jednáno s Úřadem pro civilní letectví a jestli je zabezpečený provozovatel s platnou licencí po uplynutí nájmu letiště," uvedl Petr Stříbrnský.

Hejtman výpověď obhajoval

Hejtman Miloš Petera kromě jiného odpověděl: „Standardně jako majitel a dobrý hospodář bychom jednou za čas měli udělat nové výběrové řízení na provoz letiště. To nastalo teď, protože ta smlouva je dlouhodobá," uvedl Miloš Petera.

„Obrátili se na mě někteří lidé, že ten areál není udržován tak, jak by měl být. A druhá věc je, že se tam projevovaly soukromé zájmy nějakých subjektů, které tam mají soukromé pozemky, stavějí si tam hangáry a využívají to letiště. Proto jsme k tomu přistoupili," zdůvodnil vypovězení dlouhodobé smlouvy.

„Já jsem o tom mluvil s panem starostou i s panem místostarostou. My jsme zveřejnili záměr. Záměr bude viset 30 dnů na úřední desce. Potom bude vypsáno výběroví řízení a já předpokládám, že město Bystřice se přihlásí do výběrového řízení. Řekl jsem panu starostovi – za těch podmínek, které budou stanoveny v záměru," pokračoval hejtman.

Od podzimu se cvičí Číňané

„Samozřejmě my máme zájem, aby tam letiště zůstalo, protože už jenom proto, že tam je škola letectví, která spolupracuje s Čínou a má tam vychovávat od podzimu čínské piloty, takže ten záměr je," potvrdil Miloš Petera.

„Jestli by se ztratil statut mezinárodního letiště, na to pamatují předpisy, že v případě, že dva měsíce dopředu zveřejníme, že končí nájemní smlouvy a nemáme nového provozovatele, který má licenci, tak tuto povinnost, tak jak mi to vysvětlili právníci, přebírá stát do doby, než bude nový subjekt, který bude mít licenci," upřesnil středočeský hejtman.

Asi bude muset nastoupit stát

„To jsem řekl i panu starostovi. Nabídl jsem mu, že do ukončení výběrového řízení máme zájem, abychom s ním prodloužili smlouvu o další rok, ale už to bude na dobu určitou. S tím, že pokud s tím budou souhlasit, tak bychom si dali termín , kdy by to mělo jít na radu kraje, která by měla rozhodnout o dodatku ke smlouvě na prodloužení a bude tam termín, že do té doby bude dokončeno výběrové řízení," popsal při zasedání středočeských zastupitelů zamýšlený další postup kraje jeho představitel.

„Kdyby město na to nepřistoupilo, tak my oslovíme stát a ten by měl konat z pozice státní správy. Číňané tam nepřijdou, pořád nabídku nemám. Není to tak, že bychom chtěli město vyšachovat, ale nějaký stav tam byl a já si myslím, že po nějaké době je to dobré přesoutěžit," uzavřel hejtman Miloš Petera vysvětlení postupu kraje při zasedání krajského zastupitelstva v úterý 22. září.

Kraj tedy poslal Bystřici výzvu, aby ještě rok letiště provozovala, ale starosta Daniel Štěpánek nedostal ve středu odpoledne v zasedací místnosti městského úřadu mandát, aby krajský návrh akceptoval a podepsal, nýbrž, aby se pokusil získat pro město dlouhodobější smlouvu.

(s využitím Českého rozhlasu – Region)

Autor: Ladislav Jerie

Místo události:
9.10.2015
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 25 000 Kč

Sociální pracovníci v oblasti zdravotnictví (kromě péče o zdravotně postižené) Zdravotně sociální pracovník. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Odborná způsobilost dle zákona č. 96/2004 sb v platném znění. Nabízíme: adekvátní mzdové ohodnocení v závislosti na vzdělání a praxi ve zdravotnictví, 5 dní dovolené nad ZP, 2 dny zdravotního volna (SICK-DAYS), penzijní připojištění po 1 roce práce, podnikové stravování,kulturní a společenské akce, podporu vzdělávání, zvýhodněné jazykové kurzy, stabilní a přátelský kolektiv, podnikové jesle, další podnikové benefity. Pracoviště: Nemocnice rudolfa a stefanie benešov, a.s., nemocnice středočeského kraje, Máchova, č.p. 400, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Petra Zbořilová, +420 317 756 554.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 35 000 Kč

Ostatní lékaři specialisté Lékař na oddělení rehabilitace. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 60000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Hledáme lékaře na oddělení REHABILITACE. Nabízíme:- Výhodné mzdové podmínky (fixní + nenároková pohyblivá složka mzdy) ,- Příspěvek na penzijní připojištění po 1 roce,- Závodní stravování - Možnost zvýhodněného využití firemních jeslí - 5 dní dovolené navíc,- 2 dny zdravotního volna (Sick Days),- Podpora vzdělávání - Další zaměstnanecké benefity (zvýhodněná cena pedikúry, masáží, kosmetiky apod.). Pracoviště: Nemocnice rudolfa a stefanie benešov, a.s., nemocnice středočeského kraje, Máchova, č.p. 400, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Petra Zbořilová, +420 317 756 554.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 74 Kč

Prodavači ostatního zboží v prodejnách prodavač/ka do trafiky. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 74 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Benešov - nádraží, první kontakt telefonicky, podmínkou bydliště Benešov vzhledem začátku pracovní doby/4,30/ praxe s prodejem v tisku výhodou, základní znalost práce s PC, spolehlivost, důslednost. Pracoviště: Lenka kubíková, Nádražní, č.p. 300, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Lenka Kubíková, +420 602 946 405.

Výroba - Výroba Montážní dělník 20 000 Kč

Montážní dělníci mechanických zařízení Montážní technik balicích strojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: montáž skupin a celých balicích strojů, uvádění do provozu u zákazníka, osobní ohodnocení,firemní benefity. Pracoviště: Velteko s.r.o., K Borovičkám, č.p. 1716, 258 01 Vlašim. Informace: David Chvojka, +420 724 081 252.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Velký i Malý Blaník obestírá řada tajemství.

Turisté z celého kraje vyrazí na Blaník

Pracovník benešovského servisu Best drive při nazouvání pneumatiky na ráfek.
2

Pneuservisy jsou obložené nedočkavými motoristy

Benešov a Brandýs. Žádná béčka, ale města zaslíbená podnikání

Střední Čechy – Benešov vévodil středočeskému kolu srovnávacího výzkumu Město pro byznys – a neztratil se ani v celostátním měřítku. Ukázalo to středeční vyhlášení výsledků republikového finále, v němž Benešov získal sedmé místo.

Záchranné složky si vyzkoušejí zásah u havárie letadla

Střední Čechy – Vážný malér, který důkladně prověří činnost záchranných složek, se v úterý odehraje na letišti rakovnického aeroklubu. Předem se ví, že se letecký den neobejde bez dopolední nehody v podobě pádu malého sportovního letadla. Neštěstí to přitom bude jak v pátek třináctého: éro se zřítí na další stroj připravený odstartovat s pasažéry k vyhlídkovému letu – a trosky zasáhnou i do davu přihlížejících diváků. Pomoc tak bude potřebovat hned 15 zraněných!

Těžký život rodin. Každá dvanáctá si nemůže dovolit jíst obden maso

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA, ANKETA/ Třetina českých domácností by nezvládla zaplatit neočekávaný výdaj deset tisíc korun. Nejhůře se životem protloukají samoživitelky a samostatně žijící důchodci. Ve srovnání s ostatními státy Evropy ale chudoba Čechy nedrtí.

Raději srazit nevinného než se vzdát a gangsterka v Ústí: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. dubna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT