Kaprů do nádrže Záhorská nasadili kladrubští správci revíru pro sobotní jarní závody handicapovaných rybářů 600 kilogramů, pstruhů duhových půl metráku. A další potencionální úlovky, třeba plotice, které v rybníku přezimovaly, na 43 účastníků ve vodě čekaly.

Sportovního rybolovu „Chyť a pust" se v Kladrubech účastní stále více postižených lidí

„Jsou to stálí účastníci a za poslední roky se zájem chytat u nás rozšířil dál a dál. Lidé se sjíždí z celé republiky. Prezentovali jsme naše závody na největší rybářské výstavě v republice, tím jsme tak pozvali hodně účastníků. Až nám přijde, že rybník je už malý," vysvětlil Jan Porhansl, hospodář kladrubské místní organizace Českého rybářského svazu, který působí jako činovník třetím rokem.

Nádrž Záhorská má po úpravách břehů tři z nich vhodné pro vozíčkáře, kteří se bezpečně dostanou od auta až k vodě, na čtvrté straně rybníku chytají méně handicapovaní rybáři. Samozřejmostí zázemí je bezbariérová toaleta.

Stanoviště si před soutěží účastníci losují. Na chytání ryb mají pět hodin. Nástraha je libovolná, chytá se na jeden prut s jedním návazcem plavanou, feeder nebo položenou.

Ulovená ryba, kterou rybář nahlásí zařváním „ryba" nebo „míra", se cejchem přeměří, zapíše a pustí zpátky do vody. Co centimetr, to bod. Závodník si může nechat dva exempláře pstruha duhového, neboť jejich návrat do rybníku nekončívá happyendem. Kapři se vrací.

Úlovky rybářek jsou hodnocené zvlášť, zrovna tak největší úlovek jarního závodu, na nějž v seriálu o putovní pohár navazuje 24 hodinový závod a pak podzimní.

Příští víkend čeká kladrubské rybáře mistrovství republiky handicapovaných v Mladé Boleslavi a letos i mistrovství světa v Pardubicích.

„Organizaci jsem přebíral před třemi lety s 30 postiženými, dneska jich máme osmdesát. Přibylo do kroužků 25 dětí, pro něž děláme dvoje závody. Ty jsou otevřené pro všechny. Mládež si může rybaření vyzkoušet. Je potřeba, aby se mladí odtáhli od počítačů a přišli do přírod. Například chytat ryby," nastínil Jan Porhansl.

Rozhodčí bod nepřipíše ani ze známosti

Kladruby – Jedním z šestice posuzovatelů při závodech handicapovaných rybářů byl Václav Daněk, jednatel místní organizace Českého rybářského svazu.
Co je při soutěži pro rozhodčího nejobtížnější?
Na tom snad není nic obtížného. Spíše je hezké, že člověk vidí, co kluci nachytají. Po ohlášení úlovku rybu změřím, zapíši, samozřejmě pochválím. Rybu, která je vhodná, uložíme do kádě, zbytek se pouští zpátky do vody.
S rybáři se znáte osobně. Nezkouší ze známosti, že byste jim připsal bodíka?
Ne! Určitě nic takového neexistuje. S většinou z nich se znám, jsou to všechno kamarádi, ale to by ani nezkoušeli.