Případné opatření obecné povahy, které by úsporu vody nařizovalo, trpí díky nedokonalé legislativě zásadní vadou. Není právně vymahatelné, nestanoví sankce a lidé by se proti němu mohli, pravděpodobně i úspěšně, odvolávat.
„Kolik vody zdroje vydají, tolik se jí spotřebuje. Rezerva ve vodojemu v těchto dnech nezůstává," upozornil starosta Jiří Slavík a připomněl, že naposledy voda ve městě, kromě náhodných poruch vodovodu, netekla v 80. letech.
Vodu Votice získávají ze čtyř vrtů z kopců nad městem a nyní zvažují zahloubení některého z nich i hydrogeologický průzkum k nalezení dalšího případného zdroje.
Některé z těch současně využívaných už zásobují město od první republiky a do jejich posílení se v minulosti moc neinvestovalo.
Zprovozní starou studnu u náměstí
Například pro zalévaní zeleně na Komenského náměstí radní hodlají obnovit nevyužívanou studnu u jednoho z městských domů v centru.
Kromě vlastních zdrojů pitné vody v okolí města, kterou musí draze přečerpávat přes Polský vrch, se Votice mohly připojit k dokončovanému skupinovému vodovodu Benešov – Sedlčany, jenž bude napojený na přivaděč ze Želivky.
Při přípravě stavby za stovky milionů korun její iniciátor, starosta Sedlčan a nynější senátor za Voticko Jiří Burian, oslovil sídla v okolí s výzvou připojení se k ní.
„Nemám informace, že by Votice v minulosti o možnosti připojení jednaly," připustil Jiří Slavík.