Úterní tématické dopoledne pro školáky připravila radnice ve spolupráci s odbornými firmami zabývajícími se sběrem a recyklací druhotných surovin.

Po absolvování všech stanovišť se školáci přesunuli do prostor votické firmy Compag, která provozuje skládku tuhých komunálních odpadů a nově také městskou kompostárnu. Ve čtvrtek čeká stejný program školáky z Jankova, Miličína, Olbramovic a Vrchotových Janovic.

Dětí ví, kam odpad patří, ale dospělí většinou jeho třídění zanedbávají

Radnice spolu s Mikroregionem Voticko připravila spolu s odbornými firmami pro nejmladší obyvatele poučný program, při němž si osvěžili znalosti a návky při třídění odpadů. Ze základní školy v Pražské ulici přišly tři čtvrté třídy.

„Třídění určitě znají. Naopak si znalosti prohloubí a umí docela dobře třídit. Dnes tady jsme proto, aby si to více uvědomily, protože to je důležité. Ve škole třídíme. Máme kontejnery na plasty, papír, mačkačku plastových lahví," vysvětlila učitelka Drahomíra Poslušná. Nabyté znalosti děti uplatní ve škole například při slohové práci. „I ve výtvarné výchově můžeme dnešek použít," připomněla učitelka votické základní školy v Pražské ulici.

K programu o recyklaci odpadu se připojili také žáci ze školy ve Smetanově ulici

„Jsme tady prakticky celá škola od první do deváté třídy. Děti určitě o potřebě třídění vědí, máme to v plánu učiva. Říkáme jim to od první třídy. Máme ve škole sběrné kontejnery, dětí vědí a znají, není to pro ně nové. Prohlížíme koše, a když do něho něco nesou, tak se zeptáme, jestli to náhodou nepatří do sběrného kontejneru," objasnila Ivana Zoulová, zástupkyně ředitelky ZŠ Votice, Smetanova. „Školáci jsou s tříděním seznámení a říkáme jim, aby doma poučili také rodiče," podotkla pedagožka.

Školákům objasnili zábavnou formou a hrami podstatu využití druhotných surovin 

„Jsme tady proto, aby se děti naučily, že elektrospotřebiče patří do sběrného dvora. Co všechno tam patří, například, ledničku či varnou konvici, vidí na kostkách, omalovánkách, čtou v básničkách," nastínil Jan Crha ze společnosti Elektrowin.

„Školáci přinesli staré kávovary a rádia, které odvezeme do sběrného dvora. Mezi dospělými jsou tací, kteří elektrospotřebiče odvezou do sběrného dvora, ale někteří je hodí na černou skládku nebo k popelnicím, aby si s tím popeláři poradili," podotkl Adam Lauer ze stejné společnosti.

„V elektrospotřebičích je spousta těžkých kovů a jedovatých látek, které prostě na skládku nepatří," doplnil Jan Crha.

Ve středečním Benešovském deníku naleznete čtyři fotografie z akce.