V části města Benešov, osadě Úročnice, dorazilo do místní knihovny vhodit hlas do volební schránky z necelých  dvou stovek voličů v pátek, první den voleb, pouhých 15 osob. A v sobotu ráno se trousili jen jednotlivci. "To víte, že tady stojí fronty. Teď tady byl celý zájezdový autobus," poznamenal s notnou nadsázkou jeden ze členů úročnické volební komise. 

Podobná situace panovala i v nedaleké Bukové Lhotě, která rovněž spadá pod Benešov. "Ze 123 voličů v pátek hlasovalo asi sedm procent," konstatoval člen volební komise v samostatné místnosti objektu vesnického obchůdku.

Ve zmíněných Ratměřicích, obci která vyhrála v roce 2010 republikový titul "Vesnice roku", a v roce 2012 získala ocenění v obdobné evropské soutěži v Rakousku, hlasovalo ze 241 voličů jen 32.

"A já si přála, aby ještě někdo přišel na 33," smála se členka volební komise. Přenosnou schránku použila komise jen v jednom případě.

Vysvětlení pro nezájem má starosta Viktor Liška.

"Lidi vědí, že těch našich 21 europoslanců nic v početném evropském parlamentu nezmůže. Je zajímají volby u nás, kde mají poslanci šanci něco ovlivnit," uvedl starosta Ratměřic, který sobotní odpoledne strávil na hasičské okrskové soutěži na fotbalovém hřišti v Ratměřicích. On sám hlasoval v pátek jako patnáctý občan.  

Jeho slova nezávisle na vyjádření starosty potvrdila 300 metrů od hřiště dále, ve volební místnosti, mladá členka komise.

"Když jsme měli na podzim mimořádné volby do sněmovny, nebo předtím prezidentské, to lidi zajímalo," řekla slečna Monika.

"A třičtvrtiny lidí, jak to od nich slyším, na volby kašle, protože naši europoslanci pro nás nic neudělali," doplnil hasič Jiří.