Personál nemocnice zatím nemusel přijmout nějaká speciální opatření, která by se přesahovala rámec standardního provozu.

„V těchto parných dnech samozřejmě klademe větší důraz na hydrataci (zavodnění) pacientů," potvrdil Petr Ballek z vedení nemocnice.

Zavodnění pacientů je prioritou

„Pitný režim a jeho dodržování je u našich pacientů kontrolovaný nejenom v těchto tropických dnech, ale po celou dobu jejich pobytu u nás bez ohledu na roční období. V těchto horkých dnech samozřejmě zdravotnický personál kontroly zvyšuje a dbá i na zvýšený přísun tekutin, aby nedocházelo k dehydrataci a přehřátí," upřesnil mluvčí benešovské nemocnice.

Především u seniorů a dětí jsou kontroly pitného režimu důležité, jelikož ne vždy v těchto nadprůměrných teplotách pociťují žízeň. Personál také pacientům poskytuje odlehčené lůžkoviny a dbá na pravidelné větrání místností a cirkulaci vzduchu.

„Nadcházející horké dny může v nemocnici strávit až tři sta hospitalizovaných klientů. Téměř plně je obsazené chirurgické a gynekologicko-porodnické oddělení," nastínil Petr Ballek.

Ve vedru zůstanou v nemocnici jen dvě děti

Zcela plné je oddělení lůžek ošetřovatelské péče, kde jsou hospitalizováni dlouhodobě nemocní pacienti, převážně senioři vysokého věku.

„Většina pacientů dětského oddělení naopak stráví horké dny již v domácím prostředí a přes nadcházející tropický víkend zde zůstanou jen asi dva malí pacienti, jejichž zdravotní stav ještě není vhodný k propuštění do domácí péče," uvedl mluvčí nemocnice.

Benešovská nemocnice Rudolfa a Stefanie doporučila zaměstnancům zvýšené dodržovaní pitného režimu. V nemocnici jsou umístěné standardně barely s pitnou vodou (automaty) během celého roku.

Ulice kropí zametací vůz

Z benešovských technických služeb vyjíždí do ulic dvakrát až třikrát denně zametací vůz, který kropí vozovku.

„Někdy nám s kropením ulic při velkých teplotách vypomáhají hasiči. Ale nyní, když je vysoké riziko požárů, jsou v pohotovosti pro případný zásah," vysvětlil Bohumil Rataj, ředitel Technických služeb Benešov.

Zametací vůz projíždí Masarykovi i Malé náměstí a například ulice Vlašimskou, Na Bezděkově, Pražskou, Novou Pražskou, Nádražní.

„Do Tyršovy, které je špatně vzhledem k uzavírkám průjezdná, nejezdí. odbočuje do Dukelské," upřesnil Bohumil Rataj, který do benešovských ulici vysílá také malý kropící vůz.

Důkladně zalévají malé stromky

„Kropička zalévá stromky pořízené z dotací za několik milionů korun, které byly nedávno vysázené, aby neusychaly," připomněl ředitel.

Vodu vozidla technických služeb čerpají z vodárny, protože v Konopištském rybníku, kde je jinak běžně zřízené čerpací místo i pro případný zásah hasičů, nyní kvůli rekonstrukci hráze není voda. Zaměstnanci zkrácenou pracovní dobu nemají.

„Služby musíme zajistit v plném rozsahu. Mají možnost se občerstvit u sodobaru podle potřeby," doplnil Bohumil Rataj.

Policisté mají více přestávek

Pořádkovým a dopravním policistům stanovuje při tropických teplotách režim jejich vedoucí. „Obecně platí, že mají v průběhu služby stanovený větší počet občerstvovacích přestávek," konstatoval Jakub Vinčálek z krajského ředitelství Policie ČR.

Hasiči si vozí balenou vodu

Profesionální a dobrovolní hasiči, oblečení do neprodyšných zásahových obleků, těžkých služebních bot a přileb, k současným požárům vyjíždí zpravidla se zásobami balené vody.

Pokud se bezprostředně nepodílí na hašení nebo manipulaci s hadicemi či armaturami, nebo neřídí provoz v okolí zásahových vozidel, mohou na pokyn velitele zásahu sundat bundu a zůstat jen v bavlněném tričku. Kalhoty a ohnivzdornou obuv musí mít vždy.

Pokud hašení, zejména polních a lesních požárů, trvá déle, zajišťují doplňování pitné vody zasahujícím kolegům záložní hasiči jednotlivých sborů nebo centrálně Hasičský záchranný sbor.