K vyzkoušeným hudebním a světelným efektů, promítání na vodní clonu  a scénickému tanci přidají další bonus. 

„V rámci programu budeme mezi vodními proudy tančit na pódiu  a navíc zahrajeme na vodní varhany ve stylu Laser J.M.Jarre," nastínila Veronika Benáková, jedna z pěti vystupujících ratměřických hasičských tanečnic s tím, že dívky ještě čeká generální zkouška.

Technickou stránku fontány upřesnil  duchovní otec vystoupení.

„V letošním ročníku rozšíříme vodní prvky také o další dva pohyblivé proudy, vodní lištu se sto tryskami.  Použijeme i další motorovou stříkačku s čerpadlem dávajícím 1200 litrů vody za minutu a tím zvýšíme celkovou kapacitu na pět tisíc litrů," popsal František Voříšek, náměstek starosty dobrovolného sboru a zároveň dramaturg fontány, kterou tradičně předvedou u ratměřického rybníku Lazna. 

Na loňské produkci se aktivně  nebo při práci v občerstvení podílelo padesát dospělých a dvacet dětí.

„Samotná fontána představuje pro účinkujících  a organizátorů cílevědomou práci v řádu desítek hodin. Pro tanečnice, vedoucí kroužku mladých hasičů,  zajištění technicky i občerstvení, choreografie a režie  však řádově delší dobu. Vše by však postrádalo bez divácké podpory," poznamenal starosta Ratměřic  Viktor Liška s tím  že  vloni, kdy padl divácký rekord přes tisíc diváků, byla nově použita led světla s proměnou barevného spektra a top audiosystém.

Také se poprvé ujaly role předskokanů ještě za světla  děti z kroužku mladých hasičů. Po několikaměsíčním nacvičování bezvadně předvedly šest skladeb. Diváci obdivovali i výdrž a nasazení mladých nástupců a odměnili je dlouhotrvajícím potleskem.

„Lidé, kteří se zjevně dobře bavili, zůstali s námi dlouho po představení," upřesnil starosta obce, který se zřejmě ujme role průvodce večerem u rybníku  Lazna, kde program začíná ve 20 hodin.

Hasičům s celkovým efektem stříkajících mobilních i stabilních proudnic výrazně  pomáhá ratměřický chalupář Robert Matoušek, který pracuje v pražských divadlech a osvětluje nejrůznější festivaly.

Používaná světelná soustava v hodnotě  luxusního vozu má výkon přes 30 kW.

„První ročník, tenkrát ještě denní fontány, se uskutečnil o ratměřické pouti v polovině srpna 2006. Osm statečných v nových zásahových oblecích s helmami na hlavách, nastoupilo tenkrát odpoledne před tři stovky zvědavých diváků.

Jako vůbec první melodie zazněly zádumčivé Hapkovy varhany z filmu Panna a netvor.

Akce dále pokračovala Smetanovou Vltavou a po necelé hodině vygradovala dosud nejprováděnější skladbou  Modlitbou za vodu od Hradišťanu," zavzpomínal Viktor Liška  na začátky ratměřické show,  pro níž je inspirovala na přelomu milénia fontána  hasičů v severních Čechách a hlavním impulzem se stala v roce 2006 fontána příbramských kolegů při setkání dobrovolných  sborů na Konopišti

„Další ročníky už jsme rozdělili do tří ustálených částí. První vážná, Smetana, Dvořák, Čajkovský. Druhá je  vyplněná českým popem, finální světovou rockovou a metalovou   hudbou, od roku 2010 zakončená ohňostrojem," doplnil Viktor Liška.