VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co má společného Kotnov, Lanna, Choustník a Ohrada s Křižíkem?

Benešovsko – Přes region začnou uhánět od druhé prosincové neděle s platností nového jízdního řádu vnitrostátní rychlíky se specifickými názvy. Ve fotogalerii jsou nové jizdní řády vlaků na Benešovsku.

22.11.2012
SDÍLEJ:

Jeden z prvních vlaků na koridoru mezi Benešovem a Voticemi, kde rychlíky pojedou až 140 km/h.Foto: Deník/ Ladislav Jerie

U mezinárodních spojů do Rakouska si už lidé na pojmenování po historických názvech (Vindobona) a osobnostech (Matthias Braun) zvykli. Ale u rychlíků mezi Prahou a Českými Budějovicemi se až na výjimky (páteční rekreační „Lipno" do Rybníku, spěšný vlak „Jordán" mezi Táborem a Prahou) názvy pro všechny spoje zavádí v novodobé historii železnice poprvé.

„Názvy rychlíků jsou odvozené od známých lokalit, řek a rybníků  v blízkosti železnice a osobnostech české historie se vztahem k jižním Čechám," objasnil Petr Pošta z Českých drah.

Například Vojtěch Lanna se v 19. století, stejně jako předtím jeho otec, výrazně angažoval na výstavbě vodních děl a železnic. František Křižík v roce 1903 elektrifikoval trať Tábor – Bechyně a následně Rybník – Lipno.

Nový grafikon přináší změny a zajímavosti

Benešovsko –  Nový grafikon vlakové dopravy na trati mezi Prahou a Českými Budějovicemi, podle něhož začnou železniční spoje jezdit v neděli 9. prosince,   zavádí pro rychlíky také zajímavá pojmenování.

Názvy rychlíků v GVD 2012/13: Ohrada, Svět, František Křižík, Jordán, Malše, Konopiště, Lužnice, Blaník, Nežárka, Vojtěch Lanna, Jan Žižka, Choustník, Kotnov.

Rychlík „Ohrada"  nese název podle stejnojmenné  zoologické zahrady v Hluboké nad Vltavou, která byla pro veřejnost otevřená  1. května 1939. ZOO vznikla jako součást loveckého muzea v zámku Ohrada rozhodnutím tehdejšího majitele hlubockého panství Dr. Adolfa Schwarzenberga.

Rychlík „Choustník" připomíná vrch  s rozsáhlou zříceninou stejnojmenného hradu jihovýchodně od Tábora známou z filmu Ať žijí duchové. Jedna z dochovaných  čtyřhranných palácových  věží je upravená jako rozhledna s dobrým výhledem na Soběslavsko a Táborsko.

Kotnov, původně Hradiště, je pozůstatkem nejstarší stavby  ze 14. století  s mohutnou válcovou věži bateriového typu, jež tvoří  dominantu  centra Tábora, a od druhé prosincové neděle i dvojice rychlíků mezi metropolí a jihočeským krajským městem.

„Nové názvy rychlíků budou uvedené i na  směrovkách a v internetových vyhledávačích," ujistil Petr Pošta z ČD.

V souvislosti s úpravou tras vlaků  na hlavní trati mezi Benešovem a Táborem  dochází s novým jízdním řádem k úpravě časů odjezdů motoráků na Sedlčance především o víkendu v odpolední dopravě, a to až o 60 minut. Cílem těchto úprav je zajištění přípojových vazeb v Olbramovicích.

Pro vodáky přijede zvláštní vlak

Posázavská trať mezi Čerčany a Prahou přes Davli se dočká díky nasazení celkem sedmi souprav Regionova  taktového jízdního řádu a speciálního vlaku pro vodáky. Pro jejich návrat pojede od června do srpna v sobotu z Petrova u Prahy do Čerčan.

V létě pojede mezi Benešovem
 a Prahou více osobních vlaků

Benešovsko – S novým vlakovým jízdním řádem, který začne platí od neděle 9. prosince,  bude na trati mezi Benešovem a Prahou jezdit více spojů Českých drah.

Všechny osobní vlaky budou o víkendech zajišťovat elektrické jednotky CityElefant, kterých na trati 221 bude pendlovat jedenáct. Jednotky CityElefant v pracovních dnech pojedou na 88 procentech spojů. 

O letních sobotách budou tři osobní vlaky, které dosud jezdily jen mezi Prahou a Strančicemi, prodloužené až do Benešova.

V celé trase tak vznikne dopolední interval 30 minut. Půjde o vlaky s odjezdy z z Benešova v 9.32, 10.32 a v 11.32 hodin. Prahy hl.n. v 8.49, 9.49 a v 10.49 hodin.

V Praze-Vysočanech už nebudou začínat ani končit žádné vlaky. Pojedou buď minimálně do / z Horních Počernic (ve špičkách pracovních dní jednou za hodinu), nebo skončí v Praze hlavní nádraží.

České dráhy nabídnou v pracovní dny více vlaků mezi Prahou a Říčany. Nové posilové vlaky do / z Říčan pojedou na začátku a konci přepravní špičky.

Na trati 220 z Benešova do   Tábora pro zlepšení přípojů v Benešově  dochází ke změnám časových poloh u některých vlaků až o přibližně 20 minut. Tyto úpravy jsou možné díky dokončení stavebních prací v úseku Benešov – Votice a zprovoznění druhé traťové koleje.

Praha – Tábor – České Budějovice

Na trase bude nasazeno více revitalizovaných vozů a vlakové soupravy včetně lokomotiv umožní zvýšení rychlosti na 140 km/h. Možná časová úspora díky vyšší rychlosti na některých již dokončených úsecích koridorů bude zatím využívaná k vyrovnání případných zdržení vyvolaných další stavební činností na 4. koridoru.

Do Rakouska zamíří nový rychlík

V trase Praha – České Budějovice – Linz je současná nabídka spojů a vlaků s přímými vozy rozšířená o jeden spoj na 2 a půl páru vlaků a dochází k novému rozložení odjezdu vlaků z Prahy.

Rychlík F. A. Gerstner: Praha (odj. 5.15) – Benešov (odj.5.58) – Linec (příj. 10.24).

Anton Bruckner: Praha (odj.9.15) – Benešov( odj.9.58) – Linec (příj. 14.24).

Ferdinand Kindermann: Praha (odj. 13.15) – Benešov (odj.13.5 8) – Linec (příj. 18.24).

V obráceném směru vlak F. A. Gerstner ze Summerau do Prahy pojede nově přímo z Lince (dosud přímé vozy).

Autor: Ladislav Jerie

22.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Týnec byl produktivnější než Teplýšovice

I. A třída: Divišov - Vyšehořovice 0:2
4

Divišovská Jawa Vyšehořovice nepřejela

Na hradě Český Šternberk ožily historické postavy

Český Šternberk - Na vlastní oči se v doprovodu historických osobností z rodu Sternbergů seznámili zájemci s historií hradu Český Šternberk. V sobotu 21. října mohli přítomní navštívit komentovanou prohlídku, při které se potkali třeba s rodiči současných majitelů hradu nebo s Václavem ze Sternberga.

Děti pouštěly draky nad sázavským kopcem Skřivánek

Sázava - Sobotní slunečné odpoledne přímo vybízelo k účasti na Drakiádě v Sázavě, kterou pořádalo místní Rodinné Centrum Putti na kopci Skřivánek.

Votice potřetí za sebou doma prohrály

Votice – V 11. kole fotbalové I. A třídy ve skupině A nestačily Votice na umělé trávě na lídra tabulky z Hřebče, ale zápas se musel divákům líbit, když viděli řadu šancí.

Podnapilá žena obtěžovala sousedku v Jankově

Jankov - Podnapilá žena v Jankově se nedala odbýt a stále se snažila dostat do domu sousedky, která byla v tu dobu zamčená u sebe doma. Proto v sobotu 21. října kolem 17. hodiny vyjely do ulice Karlova složky integrovaného záchranného systému. Před samotným příjezdem na místě hlídkovala státní policie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení