„Díky  pozdní hodině a hlavně počasí jsme všem přítomných mohli názorně ukázat nutnost používání reflexních ploch na oblečení. Byla zdůrazněna jejich důležitost v tomto podzimním a zimním období," uvedl Jan   Kostrhoun  ze Sboru dobrovolných hasičů Pyšely.

„Postupně před přítomné ze tmy předstupovali hasiči v tmavém oblečení, další s reflexní páskou na rukávu, s výstražnou vestou a poslední předvedl zásahový hasičský oblek. Důležitost býti včas vidět jsme zdůraznili hlavně přítomným dětem a každé z nich si od nás odneslo malý dárek, reflexní pásku na rukáv," upřesnil preventivní smysl přehlídky představitel dobrovolného sboru.

„Doufám, že si naše upozornění vezmou za své také přítomní rodiče. Veškeré ukázky byly komentované," podotkl Jan Kostrhoun.

Rozhoupali zvon míru

Státní svátek v Pyšelích  byl ale především už podvanácté věnovaný lampiónovému průvodu od kapličky v Nové Vsi na náměstí k pomníku padlých  z první i druhé světové války a položení věnce.

V klubovně hasičské zbrojnice byla uspořádaná malá výstava s informacemi o Zvonu míru, zvonění na naší věži a kostelu Povýšení sv. Kříže.  K výročí odhalení pomníku bylo sestavené informační tablo, které mapuje jeho autora, vznik, historii, oslavy a současnost tohoto místa na pyšelském náměstí.

„Všichni, kteří s námi vydrželi na naše slavnostní zvonění mohli posedět v hasičské zbrojnici. Přesně ve 21 hodin se rozezněly naše dva zvony  a po dobu deseti 10 minut  vzdaly hold všem našim předkům, kteří se konce 1.světové války již nedožili. Díky jim také mohl vzniknout náš stát. Tradice tohoto společného zvonění je velice stará a původně vznikla v roce 1925. Pak byla na mnoho let přerušená a my se jí snažíme od roku 2001 na základě Říčanské výzvy obnovit a dále šířit," objasnil Jan Kostrhoun.

Letos se zvonilo   v Říčanech, Praze – Libni a Řepích,  Jeseníku, Velkých Popovicích, Mýtě u Rokycan, Novém Městě nad Metují , Mělníku, Dolní Dobrouči, Benešově, Vranově a Vranovské Lhotě , Nespekách, Městečku, Mrači, Žíňanech a Žíňánkách, Mezihoří,  Borové Lhotě, Ledcích. Prvně se začalo zvonit také v Zábřehu na Moravě a Novém Boru.