O hrobku Čeňkaka Daňka a její bezprostřední okolí se stará soukromá firma, v níž zakotvili vzdálení příbuzní spoluzakladatele pražské strojírenské akciové společnosti Českomoravská – Kolben – Daněk.

„Když jsme se přistěhovali do sousední hájovny Louže, stala se mi podivuhodná věc. Snad se mi nebudete smát," svěřil se rodák ze středního Slovenska Marián, jenž si nepřál zveřejnit příjmení.

Hájenka potřebovala opravu.

Manželé začali s její rekonstrukcí, která se neobešla bez stavebního ruchu, zažili záhadnou noc.

„Měli jsme rozkopaný dům. Najednou jsem v noci procitl s podivným pocitem, že u mne někdo stojí.  Nějaká postava. Jsem věřící, tak jsem se pokřižoval a od té doby byl klid. Snad zemřelí pochopili, že nechceme rušit jejich odpočinek," nastínil možné vysvětlení nočního zážitku Marián, jehož žena kolem hrobky občas zametá listí  a pečuje o květiny.

K hrobce průmyslníka Daňka jako k regionální památce přichází turisté nebo zastavují auta s registračními značkami vzdálených krajů.

Stranou zájmu je na nedalekém hřbitově na návrší mezi Líšnem a Bystřicí pomník zemřelých sovětských vojáků z konce 2. světové války. 

Kovové poděkování nesoucí stopy po páčení pokrývá zelená měděnka,   kovový symbol přichycený hmoždinkami do kamene vyrval pravděpodobně zloděj.

„Jako správce hřbitova město Bystřice k náhrobku  přidalo křížek,"  poznamenal Roman Rohlík z městského úřadu.

Jinou vzpomínkou na zesnulé občany jsou desky věnované obětem první světové války na stěně hasičské zbrojnice.

O údržbu památníku se starají dobrovolní hasiči, o zeleň město prostřednictvím servisní společnosti. Ta má na starosti také památník věnovaný obětem koncentračního tábora v letech 1944 – 45 v ulici K Letišti na úpatí náspu hlavní silnice Praha –  Tábor.

„Pomník   popraveným a umučeným zaměstnancům dřevozpracujícího  podniku v ulici  Dr. E. Beneše je na soukromém pozemku patřícím fabrice," připomněl správce městského majetku.

 Na své blízké můžete zavzpomínat i ZDE : http://vzpominej.denik.cz/