„V pátek jsme vyjížděli k případu uvězněné káně uprostřed rybníka. Po příjezdu na místo  jsme zjistili, že osvobození káně je nad naše síly," konstatovala  Lucie Bohatá ze Záchranné stanice pro živočichy ZO ČSOP Vlašim.

Dravec byl nejblíže 10 metrů od zpevněného břehu, k němu vedla cesta přes hluboké bahno.  Jediný kdo káni mohl pomoci, byli benešovští hasiči.

„Na místě zasahovala směna B požární stanice Benešov. Kolega použil pro plížení k dravci bahnem dvoje transportní nosítka. Na jedněch  vždy ležel a druhé si  je předhazoval před sebe," vysvětlil Jiří Černovský, velitel požární stanice Benešov.

„Čím blíže byl hasič k uvízlému jedinci, tím více se nosítka propadala do bláta. Kolegové ho ze břehu jistili pomocí lana," popsala Lucie  Bohatá náročné vyproštění dravce.

Po půl hodině fyzicky náročné cesty se zachránce dostal ke káni. „Pod uvízlou kání byla nějaká mršina," řekl profesionální hasič po transportu vyčerpaného dravce na  břeh.

Rybniční bahno představuje pro zvířata smrtelnou past. Obzvlášť v případech,  kdy jsou vyplašená a bezhlavě prchají. Ale to nebyl zřejmě případ dravce, který se ocitl v nešťastné situaci.

„Vše nasvědčuje tomu, že káně při vidině lehce získané potravy málem přišla o život,"   nastínila ochránkyně zvířat Lucie Bohatá.

Po vyproštění byla káně dovezená do Záchranné stanice pro živočichy Vlašim, kde se uskutečnila veterinární kontrola a očista zabláceného peří a pařátů.

„Při veterinární prohlídce se ukázalo, že káně je značně vyhublá, což je nejspíše zaviněné probíhajícím zánětem v levém pařátu," uvedla veterinářka   Martina Vondráčková.

„Zánět šlach je bolestivá záležitost, která se zřejmě podepsala na velice špatné kondici zvířete. Pařáty jsou pro dravce nezbytnou zbraní k ulovení potravy," dodal Stanislav Němec, vedoucí Záchranné stanice pro živočichy Vlašim.

Nyní je káně v péči ošetřovatelů, kteří jí podávají antibiotika a léky proti bolesti. Hned jak se dostane do lepší kondice a zánět se vyléčí, bude vypuštěná zpět do volné přírody.

„Bez hasičského sboru by záchrana dravce byla nemožná a káně by umírala útrapnou smrtí vyčerpáním," poděkoval Lucie Bohatá  z ČSOP Vlašim.