Před dočasným záborem musí stavbaři zajistit ochranu měkkýšů v biotopu, zejména velevruba tupého, kterých se na dolním toku řeky nachází tisíce, a při navážce zeminy by mohlo dojít k jejich poškození či usmrcení.
„Před započetím prací v korytě řeky bude provedený odlov vodních měkkýšů odborně způsobilou osobou. Nejen v ploše zásahů do koryta, ale i v jejím bezprostředním okolí," uvedl Adam Véle v odborném posudku.
V Sázavě žijí i vzácné druhy, jako je škeble plochá a okružanka říční. V případě dalšího chráněného živočicha, hořavky duhové, což je drobná rybka z čeledi kaprovitých, je pravděpodobnost jejího poškození či usmrcení téměř nulová.
Koryto nesmí přehradit mezi dubnem a srpnem
„Hořavky se dokáží pohybovat rychleji než stavební technika. Jejich poškození lze téměř vyloučit. Lávka má být dle projektu rozebíraná, nikoliv stržená do vody. Nechtěné pády kusů lávky nelze zcela vyloučit, nicméně zasažení hořavek vyskytujících se ve vodě pod lávkou by bylo pouze ojedinělé," ujistil Adam Véle.
Výskyt rybičky ale harmonogram výměny konstrukcí lávky přeci jenom ovlivní. Zasypání části koryta řeky se neuskuteční v době jejího rozmnožování, což je od dubna do srpna. Omezení uvítají také tisíce vodáků, pro něž by zasypání dolní Sázavy v sezoně představovalo komplikaci při proplouváním kolem stavby v zúženém, tím pádem zrychleném toku.
Větší ohrožení živočichů při rekonstrukci lávky představují podle biologů stavební stroje. Hlavně pohonné hmoty, maziva a hydraulické systémy kvůli jejich možným únikům do vody. Proto se jejich doplňování má odehrát výhradně na zabezpečených místech vybavených záchytnými vanami a prostředky pro sanaci úkapů. Navíc bude na stavbě pravidelně přítomný ekologický dozor.