Povinnosti vůči cizinecké policii mají i ubytovatelé. Nejen jenom hotely, ubytovny, noclehárny, jež musí vést domovní knihu s údaji o cizincích, ale také občané, kterým přijede početnější návštěva.
„Ubytovatelem se rozumí každý, kdo poskytuje ubytování za úhradu nebo ubytovává více než pěti cizincům. S výjimkou případu, kdy lze ubytované cizince a ubytovatele považovat za osoby blízké," vysvětlila policistka z cizinecké policie.
Ubytovatel, tedy hotel i soukromá osoba, nemusí zjišťovat kam, na jak dlouho a za jakým účelem cizinec z místa noclehu cestuje.
Ani zahraniční návštěva nemá za povinnost sdělovat, kam a na jak dlouho se chystá vycestovat.
„Jiná situace ovšem nastane v okamžiku, kdy cizinec vycestuje a za tímto účelem ukončí nebo přeruší své ubytování. Pak, byť je ubytovaní přerušené na jediný den, nastupuje pravidlo přihlášení do tří dnů, v případě občana EU do 30 dnů cizinecké policii," dodala policistka.
A kolik cizinců oficiálně na Benešovsku přechodně i trvale žije? Přes 2200. Jejich aktuální počet v průběhu měsíců kolísá. V dubnu se zvýšil počet všech cizinců o pět osob za měsíc. U nejpočetnější minority, občanů Ukrajiny, došlo v dubnu k poklesu o jednoho obyvatele. Od začátku roku už o tucet.
Slováků opět na Benešovsku přibylo na 531 osob, což u této komunity potvrzuje vzestupný trend od začátku roku. Oficiálně přihlášených Vietnamců naopak o čtyři ubylo.
Čtvrtá nejpočetnější zahraniční populace, Bulhaři, se drží na stejné úrovni (+1), jako na konci prvního čtvrtletí. Stejně tak občané Ruské federace (+1).
Další nejpočetněji zastoupené cizojazyčné komunity k 30. dubnu:
Poláci = 124, býv. Jugoslávci = 54 (Bosna a Hercegovina – 21, Srbsko – 18, Chorvatsko – 5, Svazová republika Jugoslávie – 5, Slovinsko – 3, Srbsko a Černá Hora – 2), Němci = 42, Rumuni = 35, Američani (USA) = 22, Mongolové = 21, Britové = 15, Holanďané = 13, Maďaři = 13.
Podle oficiálních údajů ministerstva vnitra bylo na přelomu čtvrtletí na Benešovsku 2223 cizinců, z toho 947 žen. Nejpočetněji byla zastoupená Ukrajina s 560 občany přihlášených cizinecké policii. Jejich počet v porovnání se začátkem roku poklesl o 11 lidí.
Na druhém místě s 528 občany bylo Slovensko, těch naopak přibylo. Nejrychleji, na 274 trvale nebo přechodně přihlášených, se v prvním čtvrtletí rozrostla vietnamská komunita, o více než sedm procent. Bulharů cizinecká policie evidovala 264, Rusů 82.